Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Gry akcji Gry RPG Gry z fabułą
Zobacz stronę gry na Steam
9

Ocena redakcji

9.2

Śr. graczy

Kingdom Come: Deliverance
Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance to fabularna gra akcji, stworzona przez czeskie Warhorse Studios, założonego przez twórcę Mafii i Mafii 2. Gra została wydana 13 lutego 2018 roku, przez niemieckie studio Deep Silver. Kingdom Come: Deliverance dostępne jest w wersji na PC, PlayStation 4 i Xbox One.

Data premiery:Platformy:, , ,

Fabuła gry

Kingdom Come: Deliverance to gratka dla fanów pierwszoosobowego RPG. Akcja rozpoczyna się w 1403 roku, w Europie Środkowej. Jest to okres tuż przed rozpoczęciem się wojen husyckich, które pochłonęły Czechy, Królestwo Niemieckie oraz Polskę, gdzie ówcześnie panował Władysław Jagiełło.

W grze wcielamy się w Henryka – młodzieńca, który jest synem kowala. Pewnego dnia, jego rodzinna wioska zostaje napadnięta przez wojska wroga. Podczas napaści, rodzice Henryka giną, a chłopak poprzysięga zemstę na sprawcach, aby wypełnić ostatnią wolę ojca. Plany Henryka nieco się komplikują, gdyż zostaje on wplątany w wiele intryg i politykę, przez co jego zadanie staje się znacznie utrudnione. Oprócz zemsty, musi on teraz podjąć walkę o przywrócenie porządku w swoim państwie i uratowanie jego prawowitego władcy. Aby tego dokonać, bohater musi wybrać się w wiele miejsc w Europie Środkowej oraz stoczyć cały szereg historycznych bitew.

Zalety gry

Decyzje gracza w Kingdom Come mają niebagatelne znaczenie, gdyż wpływają na dalszy tok rozgrywki. Zadania można wypełniać na różne sposoby, a zły wybór wiąże się z poniesieniem konsekwencji.

Świat gry jest bardzo dynamiczny. Działania gracza wpływają na reakcję otoczenia. Można wybrać czy chce się kraść, walczyć, przekonywać, uwodzić, grozić, czy może próbować przekupstwa. Wszystko zależne jest od gracza.

Ponadto, grana postać ma możliwość rozwijania się, przez zdobywanie talentów, szlifowanie umiejętności oraz odpowiedni dobór elementów ekwipunku.

W grze czeka na nas otwarty, rozległy świat, a w nim: wspaniałe krajobrazy, zamki, rozległe pola oraz realistyczne lokacje, znajdujące się na terenie średniowiecznych Czech. Wszystko to w jakości HD.

Mechanika gry

Rozgrywka Kingdom Come: Deliverance w wersji PC, PS4, czy Xbox One, toczy się w otwartym świecie. Gra odbywa się z perspektywy pierwszej osoby, z której to toczymy walki, rozwijamy umiejętności, rozmawiamy z postaciami niezależnymi, dbamy o swoje wyposażenie, uprawiamy rzemiosło oraz wykonujemy szereg różnych zadań głównych, jak i pobocznych. Zadania możemy wykonywać swobodnie, według własnych preferencji, co składa się na nieliniową fabułę gry. W toku akcji, naszemu bohaterowi pomagają różni towarzysze, wspierając go w walce, czy też w wykonywaniu zadań.

Kingdom Come: Deliverance opiera się na realizmie historycznym. Oznacza to, że nie spotkamy w grze magicznych stworów, itp. Pojawiające się postacie, lokacje i otoczenia wzorowane są na czasach średniowiecznych, które zresztą gra wiernie odtwarza. Realizm możemy znaleźć również w przypadku głównego bohatera – Henryka. Mianowicie, aby rozwinąć swoje umiejętności, musi on je skrupulatnie trenować, poprzez wykonywanie odpowiednich czynności. Aby przyśpieszyć ten proces, Henryk może zacząć czytać książki lub wykupić lekcje u nauczycieli.

Ciekawym mechanizmem gry jest walka. Twórcy starannie zadbali o jej przebieg, opierając ją na prawach średniowiecznej szermierki. Dzięki temu zabiegowi, walka wygląda bardzo realistycznie. Gracz ma możliwość zadawania ciosów w różne części ciała oraz ich blokowanie. Podczas akcji czekają nas nie tylko walki pojedyncze, ale również oblężenia, w których udział bierze wiele postaci.

Ważną rolę w grze pełni ekwipunek bohatera, który został niezwykle rozbudowany. Bohater ma możliwość założenia na siebie aż szesnastu elementów zbroi lub ubrań, które wspólnie tworzą warstwy, dzięki czemu mamy do wyboru wielką ilość kombinacji. Przedmioty w ekwipunku Henryk wytwarza sam, za pomocą systemu rzemiosła, zrealizowanego w formie minigier.

Kwestie techniczne gry

Kingdom Come: Deliverance posiada jednoosobowy tryb rozgrywki.
Gra oparta jest na zaawansowanym silniku graficznym CryEngine 3, który zasłynął gównie z serii Crysis. Postacie niezależne w grze posiadają sztuczną inteligencję, która warunkuje ich codzienny tryb życia.

Wiek graczy (PEGI): 18 lat
Tryb gry: single player
Obecność mikropłatności: Nie

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x