Jaka podkładka pod mysz będzie dla Ciebie najlepsza?

Jaka podkładka pod mysz będzie dla Ciebie najlepsza?

Jednym z nieodzownych akcesoriów każdego gracza jest podkładka pod mysz. Na rynku znajdziemy wiele modeli podkładek, choć jedynie część z nich oferuje jakość, która umożliwia komfortową rozgrywkę. Niektóre osoby nie przywiązują jednak do tego większej wagi, nie mając pojęcia, że to właśnie podkładka pozwala wykorzystać pełen potencjał myszki. 

Zacznijmy od podstaw 

Na samym początku trzeba ustalić, jakiego rozmiaru podkładki pod mysz potrzebujemy. Na rynku znajdziemy bowiem akcesoria mniejsze, jak i takie, które od razu mogą służyć za podkładkę pod klawiaturę. Sporo zależy tutaj od tego, ile miejsca na podkładkę możemy przeznaczyć na naszym biurku i jaki model myszki posiadamy — w przypadku tych standardowych ruchy myszką są niewielkie, ale już w przypadku profesjonalnych urządzeń będziemy potrzebować znacznie więcej miejsca. 

Podkładka pod mysz jest podstawowym elementem wyposażenia komputerowego zarówno osób, pracujących w biurze, jak i graczy. I mowa tutaj zarówno o amatorach, jak i osobach, które biorą udział w profesjonalnych rozgrywkach e-sportowych. Klasyczny rozmiar podkładki pod mysz wynosi od ok. 200 x 300 mm. Te większe, które można od razu podłożyć pod klawiaturę, oznaczane są jako XL i XXL. Niestety, takie modele są znacznie droższe, choć komfort ich użytkowania wynagradza wysoką cenę. Niektóre podkładki posiadają różnego rodzaju bajery w postaci np. podświetlenie RGB. 

Rodzaje podkładek — jaką najlepiej wybrać? 

Jeśli już wiesz, jakiego rozmiaru podkładki pod mysz szukasz, to kolejnym krokiem będzie wybór materiału. Możliwości nie ma tu zbyt wiele — możemy wybrać albo podkładkę materiałową, albo twardą, która jest wykonana ze szkła lub metalu. Różnice? Cóż, podkładka materiałowa, jeśli jest kiepskiej jakości, to może się szybko zepsuć. Nieprawidłowo zaprojektowane modele posiadają też nierówności, utrudniające podjęcie szybkich reakcji podczas dynamicznych rozgrywek. 

Z drugiej strony, łatwo je zwinąć i spakować do plecaka w razie podróży. Podkładki metalowe oraz szklane sprawdzają się w przypadku każdego rodzaju myszki, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w czyszczeniu. Wadą takich modeli jest jednak hałas podczas przesuwania myszy i to, że są niezbyt przyjazne w dotyku. Markami, które warto wziąć pod uwagę jest SteelSeries, Logitech i Razer. 

Czy na pewno potrzebujesz podkładki pod myszkę?

Sporo zależy od tego, jakiego typu myszkę posiadasz. W przypadku myszek optycznych zakup podkładki nie jest obligatoryjny, bo radzą sobie one nieźle nawet na blacie biurka. Oczywiście mowa tutaj raczej o niewymagającej zabawie lub pracy biurowej, a nie profesjonalnych rozgrywkach czy pracach graficznych, gdzie liczy się każdy ułamek sekundy i precyzja. Z drugiej strony, podkładka zapewnia również ochronę blatowi — nie porysujemy go ruchami myszki. 

Jeśli grasz od czasu do czasu, to z pewnością wystarczy Ci podkładka uniwersalna. To modele wykonane z tekstylnego cienkiego materiału, które można kupić w bardzo niskiej cenie. Alternatywą są tutaj nieco droższe podkładki ergonomiczne, których kształt dopasowuje się zarówno pod myszkę, jak i nasz nadgarstek. W rezultacie zabawa lub praca przed komputerem jest znacznie bardziej komfortowa. 

Zupełnie innym produktem są podkładki dla graczy. Mowa tutaj o charakterystycznym gamingowym designie, wysokiej jakości i dopasowaniu. Powierzchnia takiej podkładki jest gładka i wręcz idealnie wyprofilowana, aby zapewnić myszce płynny ruch. To właśnie te modele najczęściej się podświetla, aby jeszcze mocniej podkreślić ich gamingowy rodowód. 

Podkładka pod mysz — na jaki wydatek się szykować?

Cóż, wszystko zależy od priorytetów, jakie sobie wyznaczysz. Na rynku znajdziemy podkładki za nawet kilkadziesiąt złotych — mówimy tutaj o kwotach od 50 do 100 zł. Zdecydowanie najwięcej zapłacimy za podkładki XXL, które można podłożyć również pod klawiaturę. Dość drogie są też modele gamingowe, które słyną z wysokiej jakości i dzięki większym rozmiarom pozwalają na szybkie i zamaszyste ruchy myszą. 

Reasumując, aby wybrać najlepszą dla siebie podkładkę pod myszkę, musisz sprecyzować, na czym konkretnie Ci zależy. Na początku określ budżet, jaki możesz przeznaczyć na taki zakup i zapoznaj się z ofertą najlepszych marek na rynku (Razer, Logitech, SteelSeries, Genesis). Następnie wybierz rozmiar (sprawdź, ile miejsce możesz na podkładkę przeznaczyć i czy nie lepiej od razu zainwestować w większy model pod klawiaturę). Określ kształt — na rynku znajdziesz podkładki prostokątne, kwadratowe czy ergonomiczne z podpórką na nadgarstek. Zdecyduj, czy zależy Ci na bajerach w stylu podświetlenia RGB i ciekawych wzorach na podkładce. Wybierz kolor, który będzie pasować do estetyki Twojego biurka i oceń, czy wolisz podkładkę z tworzywa sztucznego, czy jednak tę materiałową. Pamiętaj, że podkładka pod mysz musi być przede wszystkim wygodna, przyjazna w dotyku i na tyle duża, by zapewnić Ci komfort grania i pracy. Zastąpienie podkładki elementami zastępczymi nie jest najlepszym pomysłem — efekt nigdy nie będzie taki sam. Jeżdżenie myszką po blacie biurka też nie jest dobrym rozwiązaniem, bo w ten sposób łatwo biurko porysować i zniszczyć. 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x