Gry komputerowe mają to do siebie, że rzadko w pełni sprostają oczekiwaniom wszystkich konsumentów. Może wynikać to z bardzo wielu powodów, jednak w takim wypadku ostatecznym celem najczęściej jest odzyskanie swoich pieniędzy. Jeszcze kilka lat temu temat zwrotów był unikany przez największych wydawców i platformy sprzedażowe, jednak sukcesywnie to się zmienia.
Coraz częściej zdarza się, że największę gry premierę cechują się dużą ilością błędów oraz niezbyt dobrą optymalizacją. Jednym z nowszych przykładów jest choćby nasz rodzimy Cyberpunk 2077, który zebrał sporo krytyki wśród graczy i recenzentów za stan techniczny. Na Szczęście największa platforma społecznościowo – sprzedażowa dla graczy, czyli serwis Steam w ostatnich latach wypracował dość przejrzystą politykę zwrotów zakupionych gier. Dzięki temu, po nieudanym zakupie danej gry istnieje szansa na odzyskanie wydanych środków. Planując taki zwrot należy pamiętać o kilku istotnych aspektach, czyli np. zasady, według których Steam akceptuje zgłoszone zwroty.
Spis treści
Polityka zwrotów Steam – zasady
Specjalne zasady opracowane przez firmę Valve określają, że użytkownicy mogą zwrócić grę na Steamie z praktycznie każdego powodu. Szczegółową politykę zwrotów Steam można znaleźć w tym miejscu. Poniżej przedstawiliśmy warunki, które należy spełnić, by ubiegać się o zwrot pieniędzy za grę:
- Gra lub inne oprogramowanie zostało zakupione bezpośrednio na platformie Steam,
- Data zakupu wynosi nie więcej niż 14 dni od planowanego zwrotu,
- Łączny czas korzystania ze zwracanego produkty wynosi nie więcej niż 2 godziny,
- Zwrotowi nie podlegają zakupy dokonane wewnątrz gry, czyli wszelkie mikropłatności oraz niektóre DLC,
- Na konto nie może być nałożona blokada systemu VAC (Valve Anti-Cheat). Jeżeli tak jest to użytkownik traci prawo do zwrotu.
Co więcej, jeżeli zwrot zostanie rozpatrzony pozytywnie to otrzymane środki zostaną przelane na portfel użytkownika na Steamie, a nie bezpośrednio na konto bankowe, co stanowi dla części osób pewną niedogodność. W jaki sposób zwrócić grę na Steamie, które spełnia wszystkie powyższe warunki?
Zobacz pozostałe wpisy z serii „Poradniki Steam”
Gdzie Steam instaluje gry? Jak udostępnić gry na Steam? Jak kupić grę Steam? Jak usunąć grę z biblioteki Steam?Jak zwrócić grę na Steam – krok po kroku
Sam proces ubiegania się o zwrot gry nie jest szczególnie skomplikowany i sprowadza się raptem do kilku prostych kroków. Czas tworzenia takiego zgłoszenia to dosłownie kilka minut, a poniżej przedstawiliśmy poszczególne etapy potencjalnego zwrotu gry.
Pierwszą czynnością, jaką musisz zrobić to zalogowanie się w aplikacji Steam na swoje konto, na którym widnieje gra, którą chcesz zwrócić.
W menu umieszczonym przy samej górnej krawędzi okna aplikacji powinieneś kliknąć zakładkę „Pomoc”, a następnie „Pomoc Techniczna Steam”
Po kliknięciu aplikacja przeniesie Cię do okna pomocy technicznej, na szczycie którego będą widniały ostatnio zakupione produkty. Spośród nich wybierz grę lub produkt, który chcesz zwrócić.
Po wybraniu zwracanego produktu pojawi się lista potencjalnych najpopularniejszych problemów, jakie mogą wystąpić z grą.
W kontekście zwrotu nie ma większego znaczenia wybór konkretnego problemu. Po kliknięciu, w zależności od konkretnej opcji pojawi się kilka opcji i ewentualne porady, jak sobie z problemem poradzić. Jednakże w każdym przypadku pojawia się również opcja „Chcę otrzymać zwrot pieniędzy” i to właśnie ona powinna Cię zainteresować.
Po wybraniu tej opcji, system rozpoczyna krótką analizę dotyczącą możliwości ubiegania się o zwrot. Opcja dokonania zwrotu pojawi się wyłącznie wtedy, gdy zostaną spełnione wszystkie niezbędne warunki, które opisaliśmy wyżej w artykule. Jeżeli, któryś z warunków nie jest spełniony, to system nie daje możliwości ubiegania się o zwrot.
Zwrot zostanie rozpatrzony przez fizycznego pracownika platformy w ciągu 7 dni od otrzymania zgłoszenia. Po pozytywnym rozpatrzeniu gra zniknie z biblioteki konta, a pieniądze zostaną przelane na portfel Steam. De facto można je wykorzystać jedynie na zakupy gier oraz innych programów na Steamie.
Zwrot gry na Steamie – Podsumowanie
Mając coraz częściej do czynienia z grami, który wydawane są w dyskusyjnym stanie technicznym możliwość zwrotu okazała się bardzo przydatnym narzędziem. Firma Valve udostępniając możliwość zwrotu produktu na swojej platformie Steam zrobiła bardzo ważny krok w stronę konsumentów. Jeżeli wszystkie warunki zwrotu są spełnione, to rzadko się zdarza, aby został on odrzucony. Zasady zostały określone w taki sposób, aby umożliwiały przetestowanie gry i w przypadku rozczarowania gracza umożliwiały mu odzyskanie pieniędzy. Jednocześnie nie pozwala ona na nadużycia polegające na ukończeniu gry i dopiero wtedy, dokonaniu jej zwrotu.
Warto również wspomnieć o tym, że wszystkie osiągnięcia zdobyte w grze zostaną przypisane do konta.
Niestety środki otrzymane ze zwrotu lądują w portfelu Steam i nie istnieje żaden prosty sposób, aby przelać je na konto bankowe. Być może kiedyś to się zmieni, jednak na ten moment jedynym sposobem na przelanie środków na konto bankowe jest zakup kluczy do gier na Steamie i ich sprzedaż w jakimś zewnętrznym serwisie oferującym taką funkcjonalność.