Jak zrecenzować grę na Steam?

Jak zrecenzować grę na Steam?

Po ograniu danej gry dobrze jest się podzielić przemyśleniami na jej temat. Nasza recenzja z pewnością będzie wskazówką dla innych graczy, czy rzeczywiście takim tytułem warto się bliżej zainteresować i wydać na niego swoje pieniądze. Miejscem, w którym możemy recenzować wybrane gry, jest Steam. Czego jednak potrzebujemy, by opublikować swoją opinię? 

Recenzja gry na Steamie krok po kroku

Do napisania pierwszej recenzji potrzebować będziemy zainstalowanej na komputerze z systemem Windows aplikacji Steam. Po stworzeniu konta i uzupełnieniu danych wystarczy zalogować się do aplikacji, wpisując hasło oraz login. Następnie klikamy w zakładkę „Biblioteka”, znajdującą się na głównym pasku interfejsu i wybieramy jakąkolwiek posiadaną grę. 

Kolejnym krokiem jest naciśnięcie przycisku „Strona w sklepie”, który znajduje się tuż pod tapetą gry. Wówczas zostaniemy przekierowani do sklepu Steam i strony z wybranym przez nas tytułem. Wtedy też pojawi się krótki teaser i opis gry, a gdy zejdziemy niżej, to zobaczymy sekcję z recenzjami. 

I w zasadzie to tyle. Na samym dole będzie puste pole, w którym możemy wpisać swoją recenzję. Warto tutaj dodać, że Steam pozwala zmienić ustawienia wpisu, by ten był widoczny np. wyłącznie dla Twoich znajomych. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby był on całkowicie publiczny także dla osób postronnych. Po napisaniu recenzji wystarczy kliknąć przycisk „Opublikuj”. 

Pisz w każdym języku, a najlepiej po angielsku 

Gracze, którzy mają dużo recenzji na swoim koncie, mogą w przyszłości zostać tzw. kuratorami na Steamie. Wówczas platforma Valve będzie posługiwać się m.in. Twoimi opiniami przy polecaniu gier innym użytkownikom. Najlepsi kuratorzy mogą liczyć na różnego rodzaju profity, w tym klucze do najnowszych produkcji. 

Niestety, domyślnym językiem Steama jest angielski. To właśnie recenzje w tym języku są brane pod uwagę przez globalną publiczność i to one cieszą się największą popularnością. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pisać swoje recenzje np. po polsku. Należy jednak zaznaczyć wtedy odpowiednią opcję przed samą publikacją. 

Dlaczego warto czytać i pisać recenzje na Steamie? 

Grupa recenzentów na Steamie jest dzisiaj niezwykle mała. Jeszcze kilka lat temu platforma Valve pozwalała wystawiać opinie na temat gier wszystkim użytkownikom, którzy po prostu dany tytuł ograli. Obecnie wystawiać recenzję mogą wyłącznie osoby, które tę konkretną grę na Steamie kupiły. Dzięki temu opinie są rzetelniejsze i bardziej szczere. Steamowi recenzenci nie są też raczej opłacani przez wydawców, co niestety ma czasami miejsce w poczytnych portalach gamingowych. 

Dlatego też, jeśli szukasz inspiracji lub miejsca, w którym dowiesz się, czy w daną grę rzeczywiście warto zagrać, udaj się na Steam. Pamiętaj, aby po jej ukończeniu również pozostawić swoją opinię, która z pewnością pomoże w podjęciu decyzji innym graczom. Twoja recenzja przyda się też na pewno Twoim znajomym, którzy chętniej sięgną (lub nie!) po daną grę, wiedząc, że sam ją polecasz. 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x