Jak zostać kuratorem Steam?

Jak zostać kuratorem Steam?

Funkcjonalności na Steamie jest mnóstwo, a o większości gracze nie mają zielonego pojęcia. Platforma Valve rozwija się w niesamowitym tempie, co przekłada się na miliony aktywnych użytkowników każdego miesiąca. W parze z tym idzie niesamowicie bogata biblioteka gier, która dla niektórych osób staje się prawdziwym przekleństwem — dość ciężko jest bowiem wytypować produkcje, które mogą trafić w nasz gust. Na ratunek przychodzą tzw. kuratorzy, czyli osoby lub organizacje, które pomagają w wyborze poszczególnych produktów. W jaki sposób można zostać kuratorem platformy Steam? 

Kuratorem może zostać każdy 

Każdy członek społeczności Steama może zostać kuratorem. Dzielą się oni jednak na grupy podzielone m.in. względem rodzajów gier. Pozwala to innym użytkownikom sprawniej wyszukiwać treści na temat tytułów, które preferują. Za każdą napisaną recenzję możemy otrzymywać coś w rodzaju followersów. Zasada jest więc podobna, jak na wielu innych mediach społecznościowych — im więcej osób nas śledzi, tym większa szansa na stanie się kuratorem i inne profity. 

Recenzje można pisać w języku polskim, ale wtedy ograniczamy się wyłącznie do znikomej części użytkowników Steama. Znacznie szybszy i lepszy efekt przyniosą działania na rynkach anglojęzycznych. Dobrze też zawczasu wyszukać sobie jakichś zagranicznych kuratorów, aby się zainspirować. 

Jak sprawdzić innych kuratorów? 

Wystarczy zalogować się do aplikacji Steam i przejść do zakładki „Sklepy”. Tam klikamy w „Twój sklep” i wybieramy opcję „Kuratorzy Steam”. Wyświetlą się nam wówczas kuratorzy z najwyższą liczbą obserwujących osób. Możemy tutaj również dowolnie zmieniać język, co pozwoli podejrzeć np. wyłącznie polskich kuratorów

No dobrze, ale jak wygląda proces stawania się kuratorem? Cóż, najpierw należy utworzyć własną grupę! W tym celu logujemy się na Steamie i na głównym pasku menu wybieramy „Mój nick”. Tam pojawi się opcja „Utwórz grupę”, ale warto wiedzieć, że można ich stworzyć maksymalnie dziesięć. Kolejnym krokiem jest wymyślenie nazwy — to niezwykle istotny moment, bo później tej nazwy nie da się już zmienić. Gdy już wszystko się uda, uzupełniamy pozostałe pola i ustawiamy widok grupy na „publiczny”. Na koniec przechodzimy do bocznej listy opcji w prawym dolnym rogu ekranu i wybieramy „Edytuj grupę” – należy jeszcze określić, jaki język nasza grupa obsługuje. Teraz już pozostało przejść do nowej zakładki „Kurator”.

Stawanie się kuratorem na Steam — ciąg dalszy 

Po stworzeniu grupy klikamy w zakładkę „Kurator” i uzupełniamy poszczególne pola. Musimy napisać, czym się zajmujemy, aby potem algorytm platformy mógł dopasować nasz profil do wyników wyszukiwania innych użytkowników. Następnie wybieramy opcję „Administrator” i tam wybieramy do 5 tagów, w jakie gry gramy (od tego zależy, jakie tytuły będziemy mogli dostawać do recenzji). Teraz już możemy przejść do napisania pierwszej recenzji. 

Wystarczy wówczas wejść w opcję „Stwórz nową recenzję”. Tekst możemy do woli edytować i w razie konieczności — usuwać. Warto dodać, że jest on dość krótki, bo tylko do 200 liter. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wrzucić w nią link do naszej dłuższej opinii, zamieszczonej np. na blogu czy YouTubie. Pamiętaj też, że jeśli dostałeś/aś grę bezpośrednio od Steam Curator Connect lub od Dewelopera, to należy to zaznaczyć. 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x