Gracze komputerowi nie mają łatwo. Podczas, gdy konsolowcy wymieniają swój sprzęt raptem raz na około 7 lat, to PC-towcy muszą ponosić taki wydatek znacznie częściej. Tak naprawdę, gdyby dany gracz chciałby mieć cały czas najnowsze i najmocniejsze podzespoły w swoim komputerze, to praktycznie co rok musiałby ponosić wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Już nie mówiąc o tym, że komputer o mocy konsoli jest od niej znacznie droższy.
Oczywistym jest, że mało kogo stać na regularne ponoszenie takich kosztów, dlatego też gracze komputerowi do perfekcji opanowali edycję ustawień graficznych w taki sposób, aby zmaksymalizować płynność działania gry przy jak najmniejszej utracie jakości grafiki. Jak to zrobić? Czy można w ten sposób zmniejszyć wymagania gry?
Spis treści
Ustawienia graficzne
Bogaty wybór opcji graficznych w grach przeznaczonych na komputery osobiste stał się już niejako standardem. Gracze mają możliwość dopasowania ustawień w praktycznie dowolny sposób tak, aby mogli cieszyć się najlepszym poziomem detali i graficznych wodotrysków przy rozsądnej płynności obrazu. Wśród ustawień graficznych często pojawiają się takie, które bardzo nieznacznie wpływają na wzrost jakości grafiki, a jednocześnie wymagają tylu zasobów, że skutecznie zmniejszają ilość klatek na sekundę. Oto kilka ustawień graficznych, które wyłączając dosłownie zmniejszysz wymagania danej gry.
Zasięg rysowania
Gry, które posiadają ogromne, otwarte przestrzenie wymagają renderowania dużych obszarów w jednym momencie. Ograniczenie zasięgu rysowania sprawi, że krajobrazy nie będą już tak spektakularne, ale jednocześnie znacznie zwiększy ilość wyświetlanych FPSów. Co więcej, zmniejszenie zasięgu rysowania nie wpłynie na jakość grafiki w bliskim otoczeniu Twojej postaci.
Cienie
Cienie to kolejny element graficzny, który wymaga stosunkowo dużej ilości zasobów obliczeniowych komputera. Im więcej przedmiotów rzucających cienie oraz im gładsze one są, tym bardziej zwiększa się liczba niezbędnych obliczeń dla karty graficznej. Ograniczenie ilości cieni lub zmiana ustawienia w taki sposób, aby cienie były ostre i nieco poszarpane zwiększy ilość FPSów praktycznie w każdej grze.
Efekty cząsteczkowe
W grach niezależnie od gatunku mamy do czynienia z różnymi akcjami, które generują efekty cząsteczkowe. Może być to na przykład uderzenie pocisku z karabinu w ścianę. Podczas takiego zdarzenia silnik w jednym momencie generuje bardzo wiele odprysków i odłamków, które mają za zadanie nieco zwiększyć immersję takiego wydarzenia. To oczywiście tylko jeden przykład z wielu możliwości występowania efektów cząsteczkowych, jednak nietrudno się domyślić jak działają one na płynność gry. Tworzenie kilkuset małych elementów w jednym momencie, które jeszcze mogą fizycznie oddziaływać na siebie wymaga naprawdę sporej mocy obliczeniowej. Jeżeli masz problem z płynnością rozgrywki, to wyłączając efekty cząsteczkowe możesz w ten sposób zoptymalizować działanie danego tytułu.
Zobacz pozostałe wpisy z serii „Porady dla graczy: wymagania gier”
Wymagania gier – przegląd tytułów, które wyprzedzały swoje czasy Jak sprawdzić czy komputer spełnia wymagania gry?Antyaliasing – czyli wygładzanie krawędzi
Prawdopodobnie każdy gracz zna widok postrzępionych tekstur, które bardziej przypominają pixele niż konkretne obiekty. Nie jest zbyt przyjemna wizja, no chyba, że rozmawiamy o grze stylizowanej w tzw. pixel art. Na szczęście na ratunek przyszła technologia antyaliasingu, która eliminuje problem „ząbkowanych” tekstur, a przynajmniej w znacznym stopniu go ogranicza. Antyaliasing nie jest aż tak zasobożerny jak wyżej wymienione ustawienia, jednak jeżeli w dalszym ciągu masz problem z uzyskaniem satysfakcjonującej ilości klatek na sekundę to wyłączenie Antyaliasingu może temu zaradzić.
Rozdzielczość
Zmniejszenie rozdzielczości gry w przypadku każdej gry zdecydowanie poprawi płynność rozgrywki. Wynika to z prostego powodu, karta graficzna będzie musiała wyrenderować znacznie mniej pikseli na jedną klatkę. Wybór mniejszej rozdzielczości niestety negatywnie wpłynie na jakość grafiki, jednak jest to również jeden ze skuteczniejszych sposobów na osiągnięcie satysfakcjonującej ilości klatek na sekundę.
Podsumowanie
Choć zmniejszenie wymagań gry nie jest tak naprawdę możliwe, to wybierając odpowiednie ustawienia graficzne możesz zwiększyć ilość FPSów niewielkim kosztem w postaci jakości obrazu. W każdym wypadku warto nieco poeksperymentować, ponieważ różne podzespoły komputera inaczej sobie radzą z konkretnymi ustawieniami. Może się okazać, że na przykład Twoja karta graficzna radzi sobie dobrze z cieniami, ale ma problemy w innych obszarach. Testuj ustawienia, sprawdzaj ich różne warianty oraz ciesz się płynną i miłą dla oka rozgrywką!