Jak usunąć grę z biblioteki Steam?

Jak usunąć grę z biblioteki Steam?

Każdy kto kiedykolwiek korzystał ze Steama pewnie wie, że biblioteka gier zapełnia się nadzwyczaj szybko. Cykliczne wyprzedaże, czy darmowe tytuły sprawiają, że już po roku lub dwóch pojawia się problem z nawigowaniem wśród tych wszystkich gier.

Według raportu portalu Ars Technica z 2014 roku prawie 37% gier na Steamie nigdy nie zostało uruchomionych przez użytkowników. Dziś z racji znacznie większej ilości dostępnych tytułów na platformie liczba ta jest prawdopodobnie większa. Nie jest to szczególnie szokujący fakt ponieważ… rzadko kto ma tyle czasu na granie, żeby pozwolić sobie na ogrywanie nawet tych średnich i gorszych gier. Produkcje których nigdy nie uruchamiamy niestety najczęściej zostają w bibliotece i tworzą niepotrzebny bałagan.

Usuwanie gry z biblioteki Steam

Mało kto zdaje sobie sprawę, że niepotrzebne i nieogrywane tytuły można po prostu usunąć i w ten sposób wprowadzić nieco porządku do swojej biblioteki. W tym miejscu należy jednak podzielić gry na dwie kategorie – darmowe i płatne.


W przypadku tych pierwszych usunięcie gry z biblioteki trwa dosłownie kilka sekund. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zalogowanie się do aplikacji Steam, a następnie przejście do swojej biblioteki. Znajdź grę, którą chcesz usunąć z biblioteki, a następnie kliknij na nią prawym przyciskiem myszy. W podręcznym menu, które się wyświetli najedź kursorem na Zarządzaj grą. Jeżeli gra jest darmowa to powinna się pojawić opcja jej usunięcia.

Usuwanie płatnych gier

Jeżeli chodzi o gry płatne, czyli takie które zostały zakupione bezpośrednio na Steamie, lub dodane do biblioteki za pomocą klucza to proces jest nieco bardziej skomplikowany. W swojej bibliotece Steam znajdź grę, którą chcesz usunąć, a następnie kliknij na lewym przyciskiem myszy, aby otworzyć jej kartę. W prawej części górnego menu kliknij Pomoc Techniczna.

Steam przeniesie Cię na osobną stronę, na której masz widnieje kilka opcji związanych z pomocą techniczną. W tym wypadku nas interesuje tylko jedna konkretna. Jeżeli chcesz usunąć tytuł ze swojej biblioteki wybierz Chcę na stałe usunąć tę z mojego konta.

Wyświetli Ci się krótka informacja wraz z ostrzeżeniem, że gra zostanie na stałe usunięta z Twojego konta i nie otrzymasz za nią zwrotu pieniędzy. Warto się z nią dokładnie zapoznać. Serwis ostatni raz się Ciebie zapyta, czy gra ma być na pewno usunięta, a jeżeli wybierzesz opcję twierdzącą to gra bezpowrotnie zniknie z Twojej biblioteki Steam. 

Podsumowanie

Jak widać usunięcie gry na z biblioteki Steam nie jest niczym skomplikowanym, a niejednokrotnie warto to robić, aby zachować względny porządek i nie tracić zbyt dużo czasu na szukaniu ulubionych tytułów wśród gąszczu średniaków. Dobrze jednak przemyśl swój wybór, ponieważ nie ma możliwości przywrócenia usuniętej gry. Jeżeli po jakimś czasie zmienisz zdanie i znów będziesz chciał zainstalować usuniętą grę, to tak de facto konieczny będzie jej ponowny zakup. To się oczywiście wiąże z dodatkowymi kosztami, których prawdopodobnie każdy gracz chce uniknąć.

Student, programista, a w wolnych chwilach pełnokrwisty fan gier komputerowych. Gry RPG zajmują szczególne miejsce w jego sercu, jednak żadnym gatunkiem nie pogardzi. Wyznaje jedną z najważniejszych zasad w środowisku graczy, czyli “Gry łączą, a nie dzielą”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x