Platforma Steam piastując pozycję lidera rynku w kontekście internetowych sklepów z grami sukcesywnie wprowadza kolejne prokonsumenckie funkcje do swojej aplikacji. Jedną z nich jest możliwość udostępnienia posiadanej gry innym użytkownikom.
Wraz z rozpowszechnieniem się cyfrowej dystrybucji gier komputerowych oraz pojawieniem się konieczności przypisania gry do jakiegoś konta pojawił się problem z wypożyczeniem gier. Gracze konsolowi bez większych problemów w dalszym ciągu mogą wymieniać się zakupionymi grami, jeżeli posiadają fizyczną płytę. Niestety gracze PC-towi najczęściej nie mają takiej możliwości, a przynajmniej przez długi czas nie mieli. Twórcy platformy Steam wyszli naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i wprowadzili funkcję udostępniania gier znajomym. Jak to dokładnie działa i w jaki sposób udostępnić swoje gry na Steam?
Spis treści
Zasady udostępniania gier na Steam
Steam opracował funkcję udostępniania gier w formie trybu rodzinnego. Wiąże się ona z kilkoma ważnymi zasadami o których należy pamiętać. Są to m.in.:
- Funkcja ta powstała przede wszystkim z myślą o członkach rodziny, jednak działa również w przypadku osób, które ze sobą nie mieszkają,
- Jeżeli wypożyczysz komuś grę, i ta osoba będzie z niej korzystała, a Ty również chcesz w nią zagrać, to gdy uruchomisz dany tytuł, drugiemu użytkownikowi wyświetli się komunikat o konieczności wyłączenia gry lub jej zakupy w ciągu 5 minut. Po tym czasie gra sama się wyłączy.
- Nie wszystkie gry można udostępnić.
- Użytkownicy mogą udostępniać swoje gry maksymalnie 5 innym kontom oraz maksymalnie 10 urządzeniom na okres 90 dni.
- Konta, które posiadają nałożoną blokadę VAC nie mogą udostępniać swoich gier.
Więcej szczegółów o polityce wypożyczania gier na Steamie można znaleźć w tym miejscu.
Zobacz pozostałe wpisy z serii „Poradniki Steam”
Gdzie Steam instaluje gry? Jak kupić grę na Steamie? Jak zwrócić grę na Steam? Jak usunąć grę z biblioteki Steam?Udostępnianie gier na Steam – poradnik
Przygotowaliśmy krótki poradnik o tym jak udostępniać gry na Steamie. Oto instrukcja krok po kroku:
1. Pierwszym krokiem obowiązkowym, lecz zdecydowanie polecanym jest instalacja aplikacji Steam Guard, która znacznie poprawia bezpieczeństwo konta w przypadku wypożyczenia gier. W przypadku telefonów z androidem aplikacje można pobrać z tego miejsca. Dla telefonów z systemem iOS link znajduje się tutaj. Aplikacja krok po kroku przeprowadza użytkownika przez proces autoryzacji.
2. Jeżeli chcesz wypożyczyć swoje gry z biblioteki Steam, najpierw musisz zalogować się na swoje konto w aplikacji Steam.
3. W menu położonym przy górnej krawędzi okna aplikacji kliknij zakładkę „Steam”, a następnie wybierz opcję „Ustawienia”.
4.Udostępnianie gier odbywa się w zakładce „Rodzinne”. Będąc w tej zakładce należy zaznaczyć „Autoryzuj udostępnianie gier na tym komputerze”, a następnie kliknąć „Zarządzaj trybem rodzinnym”.
5.W tym momencie pojawi się okno konfiguracji trybu rodzinnego. Spośród dostępnych opcji wybierz takie ustawienia, według których chcesz udostępniać innym gry. Możesz wybrać pomiędzy całą biblioteką, a wybranymi grami, a także możesz sprecyzować dostępność pozostałych rzeczy z Twojego konta.
6. W zależności od wybranej opcji pojawi się okno wyboru konkretnej gry. Jeżeli we wcześniejszym kroku wybrałeś opcję „Wszystkie gry” to aplikacja od razu przejdzie do kwestii bezpieczeństwa.
7.Steam wymaga podania zapasowego adresu email, aby umożliwić ewentualne odzyskanie numeru PIN. Ważne jest to, aby nikt poza Tobą nie miał dostępu do tego adresu e-mail. W innym wypadku narażasz się na utratę kontroli nad swoim kontem Steam.
8. Kolejnym krokiem jest podanie numeru PIN, który będzie umożliwiał kontrolę ustawień trybu rodzinnego. Po akceptacji wybranego PINu, aplikacja wyśle kod potwierdzający na podany wcześniej adres email i poprosi o wpisanie tego kodu.
9. Po wpisaniu poprawnego kodu wyświetli się ekran potwierdzający pomyślne aktywowanie możliwości ustawienia trybu rodzinnego. Istotne jest, abyś pamiętał wcześniej wybrany numer PIN, ponieważ jest to Twój klucz do funkcji udostępniania gier.
Aby umożliwić innym urządzeniom korzystanie z Twojej biblioteki Steam, musisz się na nich zalogować, a następnie je autoryzować zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie. Nie powinieneś nikomu udostępniać swoich danych, dlatego pamiętaj, aby osobiście logować się na danym urządzeniu i osobiście udzielać mu autoryzacji na korzystanie z Twojej biblioteki.
Podsumowanie
Konfiguracja trybu rodzinnego nie jest szczególnie trudna i z pewnością sobie z nią poradzisz. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odsyłamy do najczęściej zadawanych pytań odnośnie udostępniania gier w serwisie Steam. Znajdziesz tam również rozwiązania najczęściej występował nych problemów technicznych.
Choć wypożyczanie gier na komputerach osobistych w dalszym ciągu jest bardziej skomplikowane niż w przypadku gier konsolowych, to Steam sukcesywnie wprowadza pewne ułatwienia dla użytkowników. Być może w przyszłości doczekamy się takiego rozwiązania, które w pełni pozwoli dowolnie dysponować zakupionymi grami, jednak na ten moment jako gracze musimy zadowolić się wyżej opisaną funkcją trybu rodzinnego.