Steam cieszy się nieustającą popularnością wśród graczy pecetowych na całym świecie. To obecnie także największa platforma dystrybucji cyfrowej gier, która może się poszczycić aktywną społecznością użytkowników. Jednym z ogromnych plusów platformy firmy Valve jest fakt, że pozwala ona wypożyczać posiadane gry innym graczom. Jak udostępnić bibliotekę Steam? Cóż, cały proces jest banalnie prosty. Zapraszamy do lektury!
Udostępnianie gier innym użytkownikom krok po kroku
Funkcja, która pozwala wypożyczać swoje gry innym graczom działa na Steamie już od 2013 roku pod nazwą Steam Family Sharing. Oczywiście, wbrew pozorom nie chodzi tutaj wyłącznie o udostępnianie własnych gier członkom rodziny. Steam pozwala bowiem także na dzielenie się biblioteką z innymi użytkownikami, których nie muszą łączyć więzy krwi. Co więcej, dawanie takiego dostępu swoim znajomym nie jest zabronione — jedyne na co warto zwrócić uwagę to fakt, że Steam nie odpowiada za napotkane błędy wynikające z wymieniania się grami pomiędzy graczami i że w razie ich wystąpienia nie obsługa nie będzie w stanie nam pomóc.
Niestety, na ten moment nie istnieje na Steamie funkcja, która pozwala udostępnić wyłącznie jedną z wielu produkcji, które posiadamy w bibliotece. W rezultacie, jeśli zamierzamy skorzystać ze Steam Family Sharing, to nadamy innej osobie dostęp do wszystkich naszych gier. W efekcie, jeśli będziemy chcieli zagrać w tytuł, który aktualnie ogrywa osoba, której go wypożyczyliśmy, to zobaczy ona u siebie komunikat informujący, że gra automatycznie wyłączy się w ciągu 5 minut. Nie da się bowiem ogrywać tej samej gry z jednej biblioteki. Nie jest też możliwe udostępnienie wszystkich gier ze swojej biblioteki (niektóre tytuły nie posiadają takiej funkcji).
Poza tym ze swojego konta Steam możemy udostępnić bibliotekę maksymalnie 5 innym kontom na okres 90 dni. Limity dotyczą też samych urządzeń. Nie możemy również wypożyczyć DLC do wybranej produkcji, o ile dana osoba nie posiada u siebie podstawowej wersji tej gry. Ograniczeń jest tutaj znacznie więcej — przykładowo, jeśli osoba, której udostępniasz bibliotekę, zostanie przyłapana na oszukiwaniu, to Steam może nałożyć blokadę również na Twoje konto.
Jak udostępnić bibliotekę Steam – Instrukcja
- Przede wszystkim powinniśmy mieć aktywne zabezpieczenie Steam Guard. Można je włączyć z poziomu konta — wystarczy przejść do zakładki „Ustawienia”, a następnie „Konto” i „Zarządzaj Steam Guard”. Jeśli mamy to już przygotowane, logujemy się na swoje konto Steam,
- Logowanie musi nastąpić na urządzeniu gracza, któremu chcemy udostępnić bibliotekę. Później przechodzimy w zakładkę „Ustawienia” i przechodzimy do opcji „Rodzinne”. Tam zaznaczamy „Autoryzuj udostępnianie gier na tym komputerze”. Wówczas powinna wyświetlić się nam lista kont, którym można przypisać gry. Wybieramy profil gracza i zatwierdzamy cały proces,
- Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie, to w bibliotece drugiego gracza, powinny pojawić się udostępnione przez nas gry. Może on rozpocząć zabawę — wystarczy, że kliknie „Graj”, a wtedy my otrzymamy maila z potwierdzeniem autoryzacji cudzego komputera. I to tyle!
Podsumowanie
Udostępnianie własnej biblioteki Steam innym osobom jest bardzo ciekawą opcją w sytuacji, w której bliski znajomy lub przyjaciel nie mogą sobie pozwolić na zakup danej produkcji. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się jednak zachowanie ostrożności, bo w takim przypadku odpowiadamy zbiorowo za czyny innej osoby. W skrajnej sytuacji może dojść nawet do całkowitej blokady konta. W razie konieczności przechodząc krok po kroku tę samą instrukcję, nadane uprawnienia można szybko anulować.
Których gier nie można udostępniać na Steamie?
Na Steamie nie udostępnimy innym graczom niektórych produkcji, a mowa m.in. o:
- grach free to play,
- darmowych DLC do gier,
- grach, które dana osoba już posiada,
- grach, które nie obsługują systemu operacyjnego osoby pożyczającej,
- grach, które z różnych względów nie są dostępne w regionie osoby pożyczającej,
- grach, na które gracz otrzymał blokadę.