Jak sprawdzić wersję gry na Steam?

Jak sprawdzić wersję gry na Steam?

Nie da się ukryć, że jednym z najczęściej występujących problemów związanymi z grami na Steamie jest ich wersja. Mowa tutaj zarówno o skrajnych przypadkach jak błąd przy uruchomieniu gry, jak i tych mniejszych związanych z rozgrywką sieciową oraz tzw. trainerami. Rozwiązaniem tych kłopotów może być aktualizacja wersji gry. Gdzie więc szukać tej informacji na platformie Steam? 

Dlaczego wersja gry jest tak istotna?

Nie jest tajemnica, że rozgrywki sieciowe (zwłaszcza te lokalne) generują całą masę najróżniejszych problemów. Czasami nie możemy dołączyć do gry, bo nie widzimy serwera. Innym razem po włączeniu wybranego tytułu spotykamy się z crashem i klasycznym wyrzuceniem gry do pulpitu. Niekiedy po prostu nie widzimy drugiego gracza. Każdy, kto ogrywał gry kooperacyjne lub strategiczne, takie jak Age of Empires, Icewind Dale, Borderlands itd. z pewnością zna ten temat od podszewki.

Większość problemów generują tzw. modyfikacje. Mowa tutaj o najróżniejszych modach i usprawnieniach, które gracze ochoczo pobierają, aby urozmaicić rozgrywkę lub poprawić grafikę. Takie działania powodują jednak, że gra staje się niekompatybilna z podstawową wersją gry, którą może posiadać drugi gracz. Dlatego też, w razie wystąpienia takich problemów, zawsze zacznijmy od sprawdzenia wersji gry na Steam. Dopiero, gdy okaże się, że posiadamy dokładnie tę samą wersję, co drugi gracz, możemy przystąpić analizy problemu w innych miejscach. 

Z drugiej strony, sami deweloperzy regularnie wprowadzają nowe funkcje, modyfikacje i usprawnienia, które mają uczynić ich produkt jeszcze bardziej atrakcyjnym. Na Steamie większość aktualizacji pobiera się raczej automatycznie, ale nie jest to reguła. Kłopoty z niekompatybilnością wersji mogą także występować w momencie, gdy jedna osoba posiada legalny egzemplarz gry, a druga posiłkowała się pirackimi źródłami. 

Jak znaleźć wersję gry na Steamie?

Na szczęście sprawdzenie wersji gry na Steam jest banalnie proste. Na samym początku włączamy platformę Steam i przechodzimy do zakładki “Biblioteka”. 

Tam wyszukujemy interesujący nas tytuł i klikamy w niego prawym przyciskiem myszy. Przechodzimy do opcji “Właściwości”, a potem do zakładki “Pliki lokalne” i „Przeglądaj”:

Znajdź plik wykonywalny gry, a następnie przejdź do „Właściwości”:

Następnie w zakładce „Szczegóły” znajdziemy informację na temat wersji gry:

Co prawda, może się zdarzyć, że wyświetlana na Steam wersja różnić się będzie od tej, jaka pojawi się w menu gry. Programiści Valve wypracowali już mechanizmy, które powinny zapobiegać występowaniu takich sytuacji, ale warto temat prześledzić, jeśli aktualizacja wersji gry nie przyniosła skutku. 

Z problemami dotyczącymi wersji gry możesz się także spotkać w przypadku wykorzystywania tzw. trainerów, czyli programów, które aktywują kody w poszczególnych grach. Większość z nich jest jednak pisana pod konkretną wersję danego tytułu, dlatego (jeśli program nie działa) upewnij się, że pobrany przez ciebie trainer pasuje do twojej wersji gry. 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x