Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej?

Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej?

Nie jest tajemnicą, że każde urządzenie elektroniczne podczas swojej pracy po prostu się nagrzewa. Odprowadzenie ciepła gwarantują wentylatory oraz chłodzenie, a w przypadku niektórych komponentów komputera – także pasta termoprzewodząca. Temperatura podzespołów wzrasta w zależności od aktualnego obciążenia, przykładowo w trakcie uruchomienia wymagającej gry wideo lub zaawansowanego programu graficznego. Jaka powinna być optymalna temperatura karty graficznej? I jak ją w ogóle sprawdzić? Zapraszamy do lektury! 

Słowem wstępu

Należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura podzespołów w naszym laptopie czy komputerze stacjonarnym może wpłynąć na ograniczoną wydajność urządzenia, a w niektórych przypadkach skończyć się awarią z trwałym uszkodzeniem włącznie. Koniecznym staje się więc zainwestowanie w odpowiedni system chłodzący, a także systematyczny monitoring temperatury naszych cennych komponentów, takich jak procesor czy karta graficzna.


Pamiętajmy także, żeby unikać sytuacji maksymalizujących ryzyko przegrzania się naszego sprzętu. W przypadku laptopów mowa o systematycznym czyszczeniu wentylatorów oraz zapewnieniu odpowiednio twardego podłoża (najlepiej podkładki chłodzącej). PCetowcy także powinni systematycznie czyścić podzespoły wewnątrz obudowy, a także unikać sytuacji, w których komputer byłby okryty innymi przedmiotami. Przewiew i przestrzeń są tutaj kluczowe. Czyszczenie warto rozpocząć od tzw. sprężonego powietrza. Odkurzacz raczej nie jest dobrym pomysłem – łatwo coś uszkodzić. 

Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej?

No dobrze, przejdźmy do rzeczy. Pierwszym i chyba najbardziej oczywistym krokiem, jaki możemy zrobić, aby zmierzyć temperaturę naszej karty graficznej, jest udanie się do BIOS-u. Niestety, tylko niewielka część użytkowników wie, w jaki sposób się z owym systemem obchodzić. Dlatego też lepiej wybrać dedykowane temu zewnętrzne aplikacje lub (jeśli posiadamy system Windows 10) posłużyć się Managerem Zadań. 

Jak to zrobić? Wystarczy przejść do wspomnianego Managera Zadań, naciskając kombinację klawiszy “Ctrl + Shift + Esc”. Można go również wybrać z pasku “Start”. W środku znajdziemy zakładkę “Wydajność”, a tam wszystkie informacje dotyczące aktualnej temperatury karty graficznej.

Może się zdarzyć, że wasza karta graficzna będzie posiadała specjalne oprogramowanie przygotowane przez producenta. Na takie ułatwienie mogą liczyć m.in. użytkownicy kart graficznych AMD Radeon (mowa o nowych modelach). Dedykowana aplikacja pozwala szybko dokonać pomiarów temperatury karty graficznej podczas najmniejszego i największego obciążenia. Radeon Settings (taką nazwę nosi aplikacja) to program stosunkowo łatwy w użyciu. Nawet laik bez większych problemów dostosuje narzędzie do swoich potrzeb. Dzięki stałemu monitorowaniu wydajności i temperatury karty graficznej możemy zyskać pewność, że nasze urządzenie jest w pełni sprawne. Do aktywowania aplikacji wystarczy wcisnąć skrót klawiszowy “Alt + R”. 

Przydaje się to zwłaszcza podczas testowania wydajności kart graficznych w grach wideo. Jeśli interesują nas parametry poza rozgrywką, to wystarczy kliknąć ikonę systemu “Windows”, a następnie “Ustawienia Radeon”. Później przechodzimy przez opcje “Gry” i “Ustawienia globalne” aż dojdziemy do opcji “Globalny Wattman”. Wattman służy głównie do podkręcania kart graficznych, ale śledzi także najważniejsze statystyki i – co ważniejsze – prezentuje je nam w formie wykresu. Warto dodać, że jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne, o ile nie zamierzamy bawić się w podkręcanie podzespołów. 

Użytkownicy układów od Nvidii, którzy w bebechach swoich gamingowych potworków posiadają karty graficzne GeForce, mogą wykorzystać do monitoringu wydajności i temperatury oprogramowanie GeForce Experience. Mówimy tutaj o bliźniaczo podobnych możliwościach, jak w przypadku wyżej wymienionego Radeon Settings. 

Jaka temperatura karty graficznej jest w porządku?

Cóż, przyjmuje się, że temperatura karty graficznej przy maksymalnym obciążeniu nie powinna przekraczać 75 stopni Celsjusza. Optymalnie byłoby, gdyby udało się utrzymać poziom od 50 do 70 stopni, choć w przypadku codziennego użytkowania, jakim jest przeglądanie internetu i praca w dokumentach Google’a, temperatura powinna oscylować w granicach do 40 stopni Celsjusza. 

Im większe obciążenie karty graficznej, tym wyższa będzie temperatura. Oczywiście, kluczowe będzie tutaj odpowiednie chłodzenie, które zagwarantuje wyższą wydajność naszych podzespołów. Jeśli jednak temperatura skacze bez powodu, a wszelkie domowe sposoby zawiodły, to pozostaje już tylko kontakt ze specjalistą, który zweryfikuje, w czym leży problem. Karta graficzna psuje się jednak stosunkowo rzadko, ale przy bieżących kosmicznych cenach za poszczególne egzemplarze, należy ją chronić ze szczególną uwagą. W przeciwnym razie będziemy musieli się szykować na potężny wydatek. 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x