Jak sprawdzić stan baterii w laptopie?

Jak sprawdzić stan baterii w laptopie?

Rozwój komputerów mobilnych w ostatnich latach sprawił, że nie potrzebujemy już ciężkiego PCta, aby móc cieszyć się ulubionymi grami. Laptopy są w stanie zapewnić wystarczającą moc do komfortowej rozgrywki nawet w najnowszych grach. I do tego umożliwiają to praktycznie w każdym miejscu na ziemi.

Mimo wielu zalet, posiadają jedną dość znaczącą wadę. Jest to ograniczona pojemność baterii. Gdy w danym momencie nie mamy dostępu do stałego źródła zasilania musimy uważać. Komputer w każdej chwili może się rozładować, szczególnie podczas grania, które potrafi dosłownie “zjeść” baterię w mgnieniu oka. Dlatego właśnie jako gracze musimy uważnie kontrolować jej poziom naładowania.

Innym zagadnieniem jest tzw. stan baterii. Wraz z kolejnymi cyklami ładowania stan baterii w laptopach ulega pogorszeniu. Ładują się do coraz niższego poziomu, przez co laptop działa coraz mniej czasu na jednym ładowaniu. 

Stan baterii tak de facto to jeden z kluczowych czynników np. przy zakupie używanego przenośnego komputera. Jest on o tyle problematyczny, ponieważ gry bardzo szybko eksploatują kolejne cykle ładowania, a sama bateria krócej zachowuje sensowną żywotność. W jaki sposób sprawdzić stan baterii laptopa?

Stan baterii i poziom naładowania w systemie Windows 10

Jeżeli chodzi o gry komputerowe, to wśród systemów operacyjnych Windows 10 jest w dalszym ciągu najpopularniejszym wyborem (przynajmniej do czasu upowszechnienia się Windowsa 11). Również na laptopach.

Aby w Windowsie 10 sprawdzić poziom naładowania baterii wystarczy kliknąć w ikonę baterii, która znajduje się w prawej części paska zadań (przy domyślnych ustawieniach).

Z kolei jeżeli chodzi o stan baterii, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najpierw w oknie wyszukiwania w Menu start należy wyszukać wiersz poleceń. Można to zrobić za pomocą frazy Wiersz poleceń, albo cmd. Następnie przejdziemy od razu do pulpitu korzystając z komendy cd Desktop.

Teraz użyjemy komendy do wygenerowania raportu na temat stanu baterii. Komenda to powercfg/batteryreport. System wygeneruje plik o nazwie battery-report w formacie HTML i umieści go na pulpicie. Po podwójnym kliknięciu otworzy się w domyślnej przeglądarce. 

Plik ten zawiera informacje m.in. na temat historii ładowania, ilości cykli ładowania, maksymalnej pojemności po pełnym naładowaniu, pojemności fabrycznej i wiele innych.

Ciekawe dane możemy znaleźć np. w zakładce Battery capacity history. Zawiera wykaz tego, jak zmieniała się maksymalna pojemność baterii w kolejnych tygodniach podczas historii użytkowania urządzenia.

Stan baterii i poziom naładowania w systemie MacOS

Podczas odwiecznej bitwy pomiędzy użytkownikami systemów Windows i MacOS bardzo często słyszymy argument pod tytułem “Na makach nie ma żadnych gier”. I cóż… jest to generalnie prawda, jednak nie do końca. 


Wybór gier na MacOS nie jest oczywiście tak bogaty i różnorodny jak na Windowsie, ale to nie znaczy, że w ogóle go nie istnieje. A w obliczu nowych procesorów M1, M1Pro i M1Max (które mają całkiem wydajne układy graficzne) bardzo możliwe, że wybór tej w kolejnych latach znacznie się poszerzy. Przykładową listę gier indie dostępnych na systemie MacOS znajdziesz np. TUTAJ.

Przejdźmy jednak do kwestii baterii. W przypadku Macbooków jej obecny poziom naładowania znajdziemy w górnym pasku narzędzi (w domyślnych ustawieniach). 

Aby przejść do informacji o stanie baterii należy wcisnąć i przytrzymać przycisk Option oraz kliknąć menu Apple.

Wyświetli się opcja Informacje o systemie. W sekcji Sprzęt wybierzemy zakładkę zasilanie. Twoim oczom ukaże się szereg informacji o baterii w Macbooku.

Wśród nich znajdziemy dane na temat liczbie cykli, obecnej maksymalnej pojemności, oraz stanie baterii. Informacji jest znacznie mniej niż w systemie Windows, jednak w dalszym ciągu pozwalają na określenie ogólnego stanu zdrowia baterii. 

Stan baterii w systemie Linuks

Jeżeli chodzi o zaplecze gier komputerowych, to Linuks posiada chyba jeszcze mniejszą bibliotekę niż MacOS. Jednak nie znaczy, że gier na Linuksa nie ma w ogóle. Z racji ogólnego skomplikowania systemu dla przeciętnego użytkownika i dostępności różnych wersji dystrybucji systemu odsyłamy do tego artykułu. Tam dowiesz się w jaki sposób uzyskać szczegółowy raport dotyczący stanu baterii w systemie Linuks Ubuntu.

System operacyjny, a wydajność w grach

Jeszcze tak w temacie baterii, to ciekawą kwestią jest podejście obu systemów do ograniczenia wydajności podczas korzystania z różnych sposobów zasilania. MacOS po odłączeniu zasilacza od laptopa nie obniża automatycznie wydajności uruchomionych aplikacji, w tym również gier.

Laptopy z systemem Windows niestety już tak robią. Po odłączeniu kabla zasilającego możemy się spodziewać nagłego obniżenie ilości klatek na sekundę w każdej grze. I to nawet o kilkadziesiąt procent. Aby rozwiązać ten problem należy zmienić stosowne ustawienia w opcjach zasilania systemu.

Student, programista, a w wolnych chwilach pełnokrwisty fan gier komputerowych. Gry RPG zajmują szczególne miejsce w jego sercu, jednak żadnym gatunkiem nie pogardzi. Wyznaje jedną z najważniejszych zasad w środowisku graczy, czyli “Gry łączą, a nie dzielą”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x