Rozwój komputerów mobilnych w ostatnich latach sprawił, że nie potrzebujemy już ciężkiego PCta, aby móc cieszyć się ulubionymi grami. Laptopy są w stanie zapewnić wystarczającą moc do komfortowej rozgrywki nawet w najnowszych grach. I do tego umożliwiają to praktycznie w każdym miejscu na ziemi.
Mimo wielu zalet, posiadają jedną dość znaczącą wadę. Jest to ograniczona pojemność baterii. Gdy w danym momencie nie mamy dostępu do stałego źródła zasilania musimy uważać. Komputer w każdej chwili może się rozładować, szczególnie podczas grania, które potrafi dosłownie “zjeść” baterię w mgnieniu oka. Dlatego właśnie jako gracze musimy uważnie kontrolować jej poziom naładowania.
Innym zagadnieniem jest tzw. stan baterii. Wraz z kolejnymi cyklami ładowania stan baterii w laptopach ulega pogorszeniu. Ładują się do coraz niższego poziomu, przez co laptop działa coraz mniej czasu na jednym ładowaniu.
Stan baterii tak de facto to jeden z kluczowych czynników np. przy zakupie używanego przenośnego komputera. Jest on o tyle problematyczny, ponieważ gry bardzo szybko eksploatują kolejne cykle ładowania, a sama bateria krócej zachowuje sensowną żywotność. W jaki sposób sprawdzić stan baterii laptopa?
Spis treści
Stan baterii i poziom naładowania w systemie Windows 10
Jeżeli chodzi o gry komputerowe, to wśród systemów operacyjnych Windows 10 jest w dalszym ciągu najpopularniejszym wyborem (przynajmniej do czasu upowszechnienia się Windowsa 11). Również na laptopach.
Aby w Windowsie 10 sprawdzić poziom naładowania baterii wystarczy kliknąć w ikonę baterii, która znajduje się w prawej części paska zadań (przy domyślnych ustawieniach).
Z kolei jeżeli chodzi o stan baterii, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najpierw w oknie wyszukiwania w Menu start należy wyszukać wiersz poleceń. Można to zrobić za pomocą frazy Wiersz poleceń, albo cmd. Następnie przejdziemy od razu do pulpitu korzystając z komendy cd Desktop.
Teraz użyjemy komendy do wygenerowania raportu na temat stanu baterii. Komenda to powercfg/batteryreport. System wygeneruje plik o nazwie battery-report w formacie HTML i umieści go na pulpicie. Po podwójnym kliknięciu otworzy się w domyślnej przeglądarce.
Plik ten zawiera informacje m.in. na temat historii ładowania, ilości cykli ładowania, maksymalnej pojemności po pełnym naładowaniu, pojemności fabrycznej i wiele innych.
Ciekawe dane możemy znaleźć np. w zakładce Battery capacity history. Zawiera wykaz tego, jak zmieniała się maksymalna pojemność baterii w kolejnych tygodniach podczas historii użytkowania urządzenia.
Stan baterii i poziom naładowania w systemie MacOS
Podczas odwiecznej bitwy pomiędzy użytkownikami systemów Windows i MacOS bardzo często słyszymy argument pod tytułem “Na makach nie ma żadnych gier”. I cóż… jest to generalnie prawda, jednak nie do końca.
Zobacz pozostałe wpisy z serii „Kontrola sprzętu”
Jak sprawdzić kartę graficzną? Jak sprawdzić model laptopa? Jak sprawdzić parametry komputera? Jak sprawdzić jaki mam procesor? Jak sprawdzić ile mam pamięci RAM?Wybór gier na MacOS nie jest oczywiście tak bogaty i różnorodny jak na Windowsie, ale to nie znaczy, że w ogóle go nie istnieje. A w obliczu nowych procesorów M1, M1Pro i M1Max (które mają całkiem wydajne układy graficzne) bardzo możliwe, że wybór tej w kolejnych latach znacznie się poszerzy. Przykładową listę gier indie dostępnych na systemie MacOS znajdziesz np. TUTAJ.
Przejdźmy jednak do kwestii baterii. W przypadku Macbooków jej obecny poziom naładowania znajdziemy w górnym pasku narzędzi (w domyślnych ustawieniach).
Aby przejść do informacji o stanie baterii należy wcisnąć i przytrzymać przycisk Option oraz kliknąć menu Apple.
Wyświetli się opcja Informacje o systemie. W sekcji Sprzęt wybierzemy zakładkę zasilanie. Twoim oczom ukaże się szereg informacji o baterii w Macbooku.
Wśród nich znajdziemy dane na temat liczbie cykli, obecnej maksymalnej pojemności, oraz stanie baterii. Informacji jest znacznie mniej niż w systemie Windows, jednak w dalszym ciągu pozwalają na określenie ogólnego stanu zdrowia baterii.
Stan baterii w systemie Linuks
Jeżeli chodzi o zaplecze gier komputerowych, to Linuks posiada chyba jeszcze mniejszą bibliotekę niż MacOS. Jednak nie znaczy, że gier na Linuksa nie ma w ogóle. Z racji ogólnego skomplikowania systemu dla przeciętnego użytkownika i dostępności różnych wersji dystrybucji systemu odsyłamy do tego artykułu. Tam dowiesz się w jaki sposób uzyskać szczegółowy raport dotyczący stanu baterii w systemie Linuks Ubuntu.
System operacyjny, a wydajność w grach
Jeszcze tak w temacie baterii, to ciekawą kwestią jest podejście obu systemów do ograniczenia wydajności podczas korzystania z różnych sposobów zasilania. MacOS po odłączeniu zasilacza od laptopa nie obniża automatycznie wydajności uruchomionych aplikacji, w tym również gier.
Laptopy z systemem Windows niestety już tak robią. Po odłączeniu kabla zasilającego możemy się spodziewać nagłego obniżenie ilości klatek na sekundę w każdej grze. I to nawet o kilkadziesiąt procent. Aby rozwiązać ten problem należy zmienić stosowne ustawienia w opcjach zasilania systemu.