Jak sprawdzić parametry komputera?

Jak sprawdzić parametry komputera?

Każdy komputer to niezwykle skomplikowane urządzenie, na które składa się szereg pomniejszych komponentów. Ich parametry definiują ogólną wydajność sprzętu, która jest bardzo istotna w kontekście komfortu korzystania z niego zarówno w czasie rozrywki, jak i pracy. W jaki sposób można sprawdzić parametry komputera?

Komponenty komputera istotne dla wydajności

Nie wszystkie podzespoły komputera w równym stopniu odpowiadają za jego wydajność, dla przykładu zasilacz nie jest szczególnie istotny w tej kwestii pod warunkiem, że zapewnia odpowiednią ilość energii elektrycznej do pozostałych komponentów. Dla wydajności komputera najważniejsze są przede wszystkim:

  • procesor – jest odpowiedzialny za wszelkie operacje arytmetyczno-logiczne, które wykonywane są na komputerze. W dużej mierze to właśnie wydajność procesora jest najbardziej istotna w przypadku korzystania z rozbudowanych aplikacji biznesowych, czy gier strategicznych,
  • karta graficzna – odpowiada za wyświetlanie wysokiej jakości grafiki. Jej wydajność jest szczególnie ważna w przypadku gier komputerowych o czym niejednokrotnie przekonał się prawdopodobnie każdy gracz,
  • pamięć RAM – tak samo gry komputerowe, jak i rozbudowane aplikacje potrzebują dużej ilości pamięci RAM, a co istotne potrzebują jej coraz więcej. Wynika to z faktu, że aplikacje stają się coraz większe, przez co coraz więcej danych musi być załadowanych do pamięci RAM w czasie działania aplikacji,
  • dysk SSD/HDD – choć dyski nie odgrywają tak znaczącej roli w budowaniu wydajności komputera, to zdecydowanie nie można ich pominąć. Dyski SSD stały się już niejako standardem i trudno wyobrazić sobie nowoczesną jednostkę bez takiego dysku. Ich znaczenie coraz bardziej zyskuje na znaczeniu przez rosnące rozmiary programów. Im szybszy dysk, tym szybszy dostęp do danych ma procesor.

Parametry komponentów, a ogólna wydajność

Wbrew pozorom nie zawsze dodanie do siebie mocy wszystkich komponentów komputera będzie odpowiadało jego ogólnej wydajności. Wszystko zależy od przeznaczenia danej jednostki, a także od równowagi pomiędzy poszczególnymi podzespołami.

Słaby dysk to kiepski pomysł

Nawet najlepszy procesor i karta graficzna nie będą w stanie zaprezentować pełni swoich możliwość, jeżeli w komputerze będzie zainstalowany wolny dysk HDD. Dostęp do danych zostanie znacznie spowolniony, przez co w wielu przypadkach komputer będzie łapać zadyszkę. Warto zainwestować w szybki dysk SSD, przez co pozostałe podzespoły będą mogły pracować z pełną wydajnością. Dyski HDD mogą z kolei służyć jako magazyny danych, do których nie jest potrzebny szybki dostęp.

Równowaga pomiędzy procesorem i kartą graficzną

Inwestują w słabą kartę graficzną oraz mocny procesor dostajemy to czego można się spodziewać, czyli… komputer który dobrze radzi sobie w aplikacjach biznesowych i dużo gorzej w grach. Co jednak w odwrotnym przypadku, czyli mocna karta graficzna i słaby procesor? No cóż, w takim wypadku pojawia się problem, ponieważ słaby procesor nie jest w stanie wykorzystać potężnej karty graficznej, dlatego ta będzie miała olbrzymi problem z ukazaniem swojej prawdziwej wydajności. Problem sprowadza się do tego, że to procesor przesyła dane do karty graficznej, a jeżeli ta jest znacznie od niego mocniejsza to przerabia je dużo szybciej, niż procesor jest w stanie te dane wysyłać. 

Parametry komputera – jak sprawdzić?

Jeżeli chodzi o poszczególne komponenty komputera, to badanie ich parametrów należy zacząć od zdobycia informacji o szczegółach technicznych. Aby to zrobić można skorzystać z zewnętrznego programu, który na to pozwala. Jednym z takich narzędzi jest na przykład Speccy, który po zainstalowaniu i uruchomieniu udostępnia wszelkie informacje o parametrach obecnych w komputerze komponentach, a także o modelach, dzięki czemu później można znaleźć więcej danych w Internecie.

Posiadając już informacje o podzespołach oraz ich parametrach pojawia się pytanie, jak ocenić ich wydajność. W odpowiedzi na ten problem powstało wiele serwisów, takich jak Userbenchmark oraz PCPartPicker, które umożliwiają na złożenie wirtualnego komputera i porównanie go na tle innych kombinacji. Jest to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala na obiektywne określenie parametrów i wydajności komputera.

Podsumowanie

Myślę, że nie trzeba przekonywać o przydatności informacji na temat parametrów i ogólnej wydajności komputera. Mając do dyspozycji nowoczesne narzędzia nie jest niczym trudnym określenie, jak mocny jest komputer i jak będzie się sprawował na tle innych maszyn.

Student, programista, a w wolnych chwilach pełnokrwisty fan gier komputerowych. Gry RPG zajmują szczególne miejsce w jego sercu, jednak żadnym gatunkiem nie pogardzi. Wyznaje jedną z najważniejszych zasad w środowisku graczy, czyli “Gry łączą, a nie dzielą”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x