Jak sprawdzić model laptopa?

Jak sprawdzić model laptopa?

Każdy, kto posługuje się laptopem chociaż raz w życiu musiał sobie zadać pytanie: jaki w zasadzie model posiadam? W końcu, podczas zakupu najczęściej kierujemy się specyfikacją, zwracamy uwagę na podzespoły oraz opinie i recenzje innych użytkowników. Samo oznaczenie laptopa pozostaje więc tajemnicą, o której musimy sobie nagle przypomnieć, kiedy z urządzeniem dzieje się coś złego lub gdy musimy zaktualizować oprogramowanie i sterowniki. Jak zatem sprawdzić model laptopa? Cóż, rozwiązań jest kilka. Oto kilka z nich. 

Sposób 1 – Naklejka

Informacje o modelu laptopa są przydatne zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Mowa zarówno o usterkach technicznych i związanej z tym konieczności wymiany danych podzespołów, jak i problemów systemowych, gdzie konieczna jest aktualizacja sterowników. 

W znalezieniu nazwy modelu laptopa pomoże rzecz najprostsza, czyli naklejka. Znajduje się ona od spodu urządzenia. To tam odszukamy interesujące nas informacje wraz z numerem seryjnym. Obok powinna znajdować się naklejka z ikoną Windowsa, o ile kupiliśmy ten system operacyjny razem z laptopem. 

Warto jednak pamiętać, że starsze modele laptopów lub urządzenia używane mogą takiej naklejki nie posiadać. Bardzo często się również zdarza, że od nadmiernej eksploatacji urządzenia naklejka po prostu wyblaknie, zabrudzi się lub odklei. Nie trzeba się tym jednak specjalnie przejmować – alternatyw na sprawdzenie modelu laptopa jest znacznie więcej. 


Sposób 2 – System

To również niezwykle prosty sposób na sprawdzenie modelu laptopa z systemem Windows. Włączamy nasze urządzenie, wchodzimy w ustawienia, a następnie w klikamy w “System”. Powinniśmy wówczas zobaczyć różne kategorie, w tym interesujące nas “Informacje”. Klikamy i voilà  – gotowe! W wyświetlonym okienku pokaże się nazwa komputera wraz z podzespołami, którymi dysponuje. 

Weryfikacja modelu laptopa wykonana przez opcje systemowe to jeden z najszybszych i najłatwiejszych sposobów. Warto dodać, że w ten sam sposób sprawdzimy nie tylko model laptopa, ale także PC, jeśli posiadamy komputer stacjonarny. 

Sposób 3 – Wiersz polecenia

Jeśli z jakiegoś powodu wszystkie powyższe rozwiązania zawiodły, to można się pokusić o wykorzystanie jeszcze jednego sposobu. Wystarczy, że w wyszukiwarce systemowej wstukacie kod “cmd” – otworzy się wam wtedy tzw. wiersz polecenia. W wyświetlającym się oknie wpisujemy “systeminfo” i potwierdzamy wykonanie zadania. 

W rezultacie, pojawi się całe bogactwo najróżniejszych informacji – w tym tych dotyczących modelu laptopa. Znajdą się tutaj również dane systemowe, dane procesora czy dane pamięci RAM. 

Warto jednak pamiętać, że wykorzystując tę metodę możemy zauważyć pewną nieścisłość. Nazwa laptopa będzie bowiem dłuższa i bardziej rozbudowana niż w wyżej przytoczonym przypadku. Wynika to z faktu, że niektóre miejsca podają jedynie podstawową nazwę urządzenia. Szczegółowe informacje znajdują się właśnie w “Wierszu poleceń” oraz na naklejce na spodzie laptopa. 

O tyle, o ile w przypadku aktualizacji sterowników nie powinno to stanowić większego problemu, tak w sytuacji wymiany poszczególnych części warto zawsze podawać konkretną, pełną nazwę, aby na pewno dobrać właściwe podzespoły. 

Jak jeszcze można sprawdzić model laptopa?

Oprócz wyżej wymienionych sposobów na sprawdzenie modelu laptopa, istnieje jeszcze kilka innych alternatywnych opcji. Jedną z nich jest Dxdiag – program, który oferuje DirectX i dzięki któremu sprawdzicie dane o laptopie w systemie Windows 10.

Wystarczy, że w wyszukiwarce systemowej wpiszemy “dxdiag”, a wyświetli się nam odpowiednie narzędzie, które wyświetli wszystkie niezbędne informacje. Taki sam efekt możemy osiągnąć przez Menedżer Urządzeń, który wyświetla zarówno dane systemowe jak i te dotyczące podzespołów laptopa. 

Osoby sprawnie posługujące się BIOS-em mogą sprawdzić model laptopa również w tym systemie. Oczywiście, nie jest to zalecane rozwiązanie, bo bez odpowiedniej wiedzy łatwo coś pozmieniać i spowodować kolejne problemy. 

Na szczęście, świat Internetu proponuje jeszcze jeden sposób. Mowa o zewnętrznych programach, które cały proces działania wykonają za nas. Takie funkcje oferuje m.in. EVEREST czy AIDA64. 

W przypadku laptopów z systemem Mac sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy kliknąć na ikonę jabłuszka w lewym górnym rogu ekranu, a potem przejść do opcji “Ten Mac”. Wewnątrz znajdziecie wszystkie kluczowe informacje o urządzeniu. Jeśli korzystacie z systemów Linuxa i chcecie sprawdzić model swojego laptopa, to musicie uruchomić okno z interesującymi was danymi poprzez kombinację klawiszy ctrl+alt+T. Następnie wpisujemy: sudo dmidecode | Less. I gotowe!

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x