Jak sprawdzić kartę graficzną?

jak sprawdzić kartę graficzną?

Karta graficzna jest najważniejszym komponentem komputera w kontekście wirtualnej rozgrywki. Każdy gracz wie, że jeżeli dany tytuł nie działa zbyt płynnie to jest to prawdopodobnie wina niewystarczającej mocy karty graficznej. Czym ona dokładnie jest i jak sprawdzić posiadaną kartę graficzną?

Karta graficzna, czyli co?

Karta graficzna to w skrócie specjalny układ scalony, który przeznaczony jest wyłącznie do wyświetlania grafiki. Może być ona zintegrowana w procesorze, jak i wydzielona w postaci osobnego komponentu, przy czym z reguły ta druga forma jest znacznie wydajniejsza. Dwóch największym producentów kart graficznych to NVIDIA oraz AMD. Kartę graficzną charakteryzuje kilka właściwości technicznych, które mogą sporo powiedzieć o jej wydajności oraz względnie ją oszacować. Są to:

  • pamięć VRAM – można ją porównać do normalnej pamięci RAM, tylko że przeznaczonej wyłącznie dla karty graficznej. Do niej ładowane są wszelkie tekstury, które następnie przetwarzane są przez procesory na obraz,
  • prędkość i przepustowość pamięci – poza pojemności pamięci istotna jest również jej przepustowość oraz prędkość. Im wyższe one są tym lepiej, a dzięki szybkiej pamięci można uniknąć tzw. wczytywania tekstur na żywo.
  • taktowanie zegara rdzeniowego – rdzeń karty tak samo jak główny procesor komputera charakteryzuje się swoim taktowaniem, czyli ilością cykli odświeżania na sekundę,
  • liczba procesorów – karta graficzna posiada swoje własne procesory, których może być nawet kilka tysięcy. Służą one do wykonywania skomplikowanych obliczeń, których wynikową jest wysokiej jakości grafika, 
  • jednostki cieniujące – cienie w grach są jednym z najbardziej wymagających procesów dla karty graficznej, dlatego jednostki cieniujące są niezwykle istotne dla ich wydajności. Generalnie im więcej jednostek cieniujących tym lepiej, jednak w tym przypadku istotne są również parametry tych jednostek,
  • TFLOPS – czyli wielkość określająca ile operacji zmiennoprzecinkowych na liczbach 32-bitowych jest w stanie wykonać karta graficzna w sekundę. Stanowi chyba najbardziej uniwersalny miernik mocy karty, z pomocą którego można bezpośrednio porównywać poszczególne modele.

To są oczywiście podstawowe parametry, a na całościową wydajność sprzętu składa się znacznie więcej czynników, jednak to w zupełności wystarcza do oszacowania mocy układu graficznego. 


Dlaczego warto znać swoją kartę graficzną?

Karta graficzna to przede wszystkim gry. Każdy gracz kiedyś poczuł ból zbyt niewystarczającej mocy swojej karty graficznej, przez nowo zakupiona gra okazała się zbyt wymagająca dla komputera i albo trzeba było obniżać ustawienia graficzne do granic możliwości, albo wymieniać sprzęt. Jednak nie tylko gry wymagają dobrej karty graficznej. Wszelkie programy do tworzenia grafiki, czy obróbki grafiki czy edycji filmów również wymagają mocnego układu graficznego, więc jest on istotny dla komfortu pracy. 

Kilka lat temu pojawiło się również nowe zastosowanie karty graficznej, które ostatnio bardzo zyskało na popularności. Mowa oczywiście o kryptowalutach, a tak konkretnie to kopaniu kryptowalut. W przypadku wydobywaniu niektórych z nich najlepiej sprawdzają się właśnie karty graficzne.

Wiedza na temat swojej karty graficznej bywa bardzo użyteczna. Przede wszystkim w przypadku problemów z wydajnością można ocenić czy to nie jest przypadkiem wina przestarzałej karty graficznej. Znając jej parametry przez zakupem gry komputerowej można w łatwy sposób sprawdzić, z jaką płynnością i w jakiej rozdzielczości będzie ona działać korzystając z wszechobecnych w internecie benchmarków.

Jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną?

Jest wiele skutecznych sposobów aby to zrobić. Pierwszy i najprostszy z nich to:

  • w systemie Windows 10 wejdź w Eksplorator plików,
  • znajdź ikonę Ten komputer i kliknij na nią prawym przyciskiem myszy,
  • z menu które się pojawi kliknij Właściwości,
  • wyświetli się okno podstawowych informacji o komputerze. Z menu po lewej wybierz Menedżer urządzeń,
  • wyświetli się lista urządzeń w Twoim komputerze. Informację na temat karty graficznej znajdziesz w opcji Karty graficzne.

I to tyle. Jeżeli chcesz poznać wyłącznie model posiadanej karty graficznej to ten sposób w zupełności wystarcza. Co jednak w przypadku, gdy chcesz zdobyć więcej szczegółów technicznych na jej temat?

W takim wypadku najlepiej użyć specjalnego oprogramowania do diagnostyki sprzętu. Przykładem takiej aplikacji jest GPU-Z, która po zainstalowaniu i uruchomieniu dostarcza szczegółowych technicznych informacji dotyczących układu graficznego. Obsługuje urządzenia największych producentów, czyli NVIDIA i AMD.  Program ten można znaleźć np. tutaj. Co istotne sam program jest zupełnie darmowy, więc bez problemu można go pobrać i zdobyć niezbędne informacje.

Podsumowanie

Jak widzisz informacje na temat karty graficznej obecnej w komputerze są bardzo łatwo dostępne. Korzystając z naszych porach bez problemu je zdobędziesz, a mogą być one naprawdę przydatne, chociażby w sytuacji gdy chcesz kupić nową grę, ale nie wiesz czy komputer sobie z nią poradzi. Wtedy wystarczy znać swoją kartę graficzną, a następnie w Internecie znaleźć jakikolwiek benchmark z daną kartą na tym konkretnym tytule.

Student, programista, a w wolnych chwilach pełnokrwisty fan gier komputerowych. Gry RPG zajmują szczególne miejsce w jego sercu, jednak żadnym gatunkiem nie pogardzi. Wyznaje jedną z najważniejszych zasad w środowisku graczy, czyli “Gry łączą, a nie dzielą”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x