Procesor lub inaczej jednostka obliczeniowa – to niezbędny element każdego komputera. Jest odpowiedzialny za wykonywanie wszelkich działań na liczbach oraz operacji logicznych z których korzystają aplikacje zainstalowane na danej maszynie. Szybki procesor podnosi komfort codziennej pracy, jak i rozgrywki w przypadku gier, jednak jak możesz sprawdzić jaki masz profesor i po co właściwie to robić?
Wiedza na temat posiadanego procesora wbrew pozorom bywa bardzo przydatna. W przypadku, gdy nie wiesz czy najnowsza gra pójdzie na Twoim komputerze warto wtedy znać swój procesor. Odgrywa on istotną rolę w zapewnieniu płynnego działania danego tytułu, a szczególnie w grach strategicznych. Znając swój procesor możesz sprawdzić, czy gra będzie płynnie chodzić na Twoim komputerze już przed jej zakupem dzięki czemu unikniesz rozczarowania w postaci gry, która się albo w ogóle nie uruchomi, albo będzie działała strasznie wolno.
Również w przypadku pracy na wymagających aplikacjach odpowiednio szybki procesor jest niezbędny. Znacznie przyjemniej montuje się filmy czy korzysta z photoshopa na komputerze, który wyposażony jest w odpowiednio szybką jednostkę.
Spis treści
Jak poznać czy procesor jest szybki?
Rozwój technologiczny rośnie wykładniczo, więc aby być na bieżąco z najnowszymi nowinkami technologicznymi trzeba by było nieustannie aktualizować i weryfikować swoją wiedzę. Oczywiście niewiele osób ma na to tyle czasu, dlatego warto znać podstawowe parametry, które charakteryzują każdy procesor. Dzięki nim można oszacować wydajność procesora bez znajomości dokładnych szczegółów technicznych. Są to między innymi:
- taktowanie – jest to ilość operacji wykonywanych na sekundę. Obecnie taktowania procesorów osiągają do kilku gigaherców. Oznacza to, że procesory są w stanie wykonywać nawet kilka miliardów operacji na sekundę.
- ilość rdzeni i wątków – ilość możliwych wątków, które mogą być obsługiwane w jednym momencie jest bardzo istotna z punktu widzenia wydajności. Dzisiejsze aplikacje w pełni wykorzystują możliwości wielowątkowej architektury, dlatego generalnie im więcej rdzeni oraz obsługiwanych wątków tym lepiej.
- pamięć podręczna – jest to specjalny typ pamięci, który w porównaniu dysków HDD czy nawet SSD działa błyskawicznie. Wszelkie niezbędne dla procesora dane są tam ładowane, a im więcej tej pamięci tym procesor lepiej sobie radzi z wykonywaniem zadań.
- socket – nie wpływa on bezpośrednio na wydajność procesora, jednak jest nie mniej istotny. Przy zakupie nowej jednostki należy upewnić się, że jej socket oraz socket obecny na płycie głównej są takie same. W innym wypadku nie będzie możliwe umieszczenie jej w płycie głównej, a przy takiej próbie może dojść nawet do uszkodzenia obu tych rzeczy.
Zobacz pozostałe wpisy z serii „Kontrola sprzętu”
Jak sprawdzić parametry komputera?Jak sprawdzić kartę graficzną?
Jak sprawdzić ile mam pamięci RAM?
Jak sprawdzić model laptopa?
Jak sprawdzić stan baterii w laptopie?
Jak sprawdzić model i parametry procesora?
Istnieje wiele skutecznych sposobów, aby to zrobić. Pierwszy i chyba najprostszy sposób to:
- w systemie Windows 10 wejdź w eksplorator plików,
- następnie w menu po lewej znajdź Ten komputer,
- kliknij prawym przyciskiem myszy na tą ikonę, a następnie wybierz Właściwości,
- wyświetli się okno z podstawowymi informacjami o Twoim komputerze, w tym właśnie model procesora oraz jego taktowanie.
Jest to dobra metoda, aby uzyskać najbardziej fundamentalne dane o procesorze, jednak co w przypadku potrzeby zdobycia bardziej szczegółowych danych? W takim wypadku są 2 opcje, pierwsza to korzystając ze znajomości modelu wyszukanie ich w internecie. Istnieje wiele serwisów wyspecjalizowanych w gromadzeniu tego typu informacji, a jednym z nich jest na przykład cpu-monkey.com. Na stronie w wyszukiwarce wystarczy wpisać model posiadanego procesora, a serwis zwróci wszelkie szczegóły techniczne o jednostce.
Można również skorzystać z zewnętrznych narzędzi, takich jak na przykład program Speccy. Po jego instalacji oraz uruchomieniu można otrzymać szczegółowe dane na temat swojego komputera, w tym właśnie procesora. Speccy można znaleźć na przykład tutaj. Oczywiście jest to tylko jedno z całej gamy narzędzi, które można wykorzystać, jednak Speccy jest jednym z bardziej popularnych wyborów, dlatego też zostało tu wspomniane.
Podsumowanie
Jak widzisz sprawdzenie jaki procesor posiadasz w swoim komputerze to nic trudnego! Przed ewentualnym zakupem nowej jednostki pamiętaj, żeby wziąć kilka modeli z danej półki cenowej i porównaj je między sobą. Niektóre procesory lepiej radzą sobie w grach, natomiast inne w wymagających aplikacjach. Szczegółowe porównanie kilku z nich pomoże Ci dokonać lepszego zakupu.
Co jest ważniejsze ilość rdzeni czy ich wielkość taktowania? Czy ogólnie im więcej rdzeni tym lepiej i im większe siły taktowania?