Jak sprawdzić ile mam pamięci RAM?

Jak sprawdzić ile mam ramu

Każdy miłośnik gier komputerowych zdaje sobie sprawę z tego, że aby uruchomić swoją ulubioną grę, jego sprzęt spełnić musi szereg wymagań. Są nimi między innymi takie elementy jak odpowiedni system operacyjny, model procesora, model karty pamięci i inne. Jednak to pamięć RAM jest jednym z najczęściej wymienianych przez producentów gier komputerowych wymaganiem sprzętowym. Jak sprawdzić pamięć RAM chcąc dowiedzieć się, jaką jej ilością dysponuje nasza konfiguracja?

Co to jest pamięć RAM?

Samo sprawdzenie ilości RAM-u w naszych komputerze nie za wiele nam da, jeśli nie będziemy wiedzieli, czym właściwie RAM jest.

Random Access Memory to pełna nazwa pamięci o dostępie swobodnym, potocznie zwanej RAM-em. Możemy określić go również jako pamięć operacyjną i jest on zarazem podstawowym rodzajem pamięci cyfrowej. Jego głównym zadaniem jest magazynowanie i przechowywanie danych operacji, które komputer aktualnie wykonuje oraz wyników obliczeń. To właśnie RAM jest odpowiedzialny za podtrzymywanie pracy kart w przeglądarce, działających aplikacji i otwartych plików.

Reasumując: im więcej procesów w tym samym momencie przetwarza nasz komputer — tym więcej RAM-u zużywa. Tym samym im więcej rzeczy jednocześnie chcielibyśmy wykonywać na komputerze, tym więcej wolnego RAM-u powinniśmy mu zapewnić.


Aktualnie zdecydowana większość gier dostępnych na rynku wymaga co najmniej 4 GB RAM-u. Jednak warto nadmienić, że są to wymagania minimalne. Najbardziej rekomendowana, a zarazem najbardziej komfortowa w użytkowaniu ilość, jaką powinniśmy posiadać to około 8 GB.

Jak sprawdzić pamięć RAM w naszym komputerze?

Zdecydowana większość użytkowników na swoich komputerach posiada system operacyjny Windows i to na nim skupiać się będą dalsze wskazówki. Istnieje kilka szybkich sposobów na zdobycie informacji o ilości RAM w naszym komputerze.

Sposób nr 1

Jest to sposób, który można wykorzystać jedynie w systemie operacyjnym Windows 10. Pierwszym krokiem jest uruchomienie Menadżera Zadań. Aby to zrobić, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w miejscu paska zadań, po czym kliknąć Menedżer Zadań. Innym sposobem jest zastosowanie skrótu klawiaturowego Ctrl+Alt+Del. Jeśli mamy już otwarte okno Menadżera Zadań należy przejść do zakładki Wydajność i następnie do działu Pamięć. To tutaj znajdziemy informacje odnośnie dostępnej ilości pamięci RAM, ale także takie parametry jak użycie i szybkość.

Sposób nr 2

Jest to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie posiadają najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows. Jeśli jednak posiadasz Windows 10, a poprzedni sposób Ci nie odpowiada, możesz zastosować również ten. Na początek należy uruchomić Mój Komputer, następnym krokiem jest kliknięcie w obszarze otworzonego okna prawym przyciskiem myszy i wybranie opcji Właściwości. Na jej podstawie można uzyskać informacje o Zainstalowanej Pamięci, która odpowiada za ilość RAM-u, jaką dysponujemy na naszym komputerze. Ten sam wynik otrzymamy, przechodząc do Panelu Sterowania i wybierając opcję System.

Sposób nr 3

Jeśli nie posiadamy jeszcze na swoim komputerze zainstalowanego systemu operacyjnego, również możemy sprawdzić ilość RAM-u. Wystarczy podczas uruchomienia komputera wykorzystać skrót klawiszowy wyświetlający się na ekranie i odnaleźć informacje o pamięci RAM w BIOS-ie.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x