Komputery stacjonarne w odróżnieniu od konsol, laptopów czy telefonów zbudowane są w sposób modularny, co oznacza, że użytkownicy mogą w prosty sposób usunąć zepsuty komponent, lub też wymienić go na nowszą, lepszą wersję bez konieczności wymiany całego sprzętu.
Branża technologiczna jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Nowy sprzęt w postaci kart graficznych, procesorów itp. już po kilku latach staje się w praktyce przestarzały. W związku tym potrzeba wymiany poszczególnych elementów komputera po to, aby można było z niego sensownie korzystać pojawia się stosunkowo często. Przed tym jednak należy zaopatrzyć się w wiedzę odnośnie samej operacji wymiany, jak i tego, czy nowa część będzie kompatybilna z resztą komputera.
Spis treści
Procesor, czyli co?
Procesor to centralna część komputera, która odpowiedzialna jest za obliczenia i operacje logiczne wykonywane przez wszystkie aplikacje zainstalowane na komputerze. Im więcej operacji procesor jest w stanie wykonać w określonym czasie tym jest on po prostu lepszy. Moc procesora ma ogromne znaczenie w kontekście ogólnego komfortu korzystania z komputera, a przede wszystkim w wymagających aplikacjach oraz niektórych grach komputerowych. Umieszcza się go na płycie głównej pod odpowiednim systemem chłodzenia.
Jak sprawdzić czy procesor pasuje do płyty głównej?
Po podjęciu decyzji o kupnie nowego procesora i wybraniu konkretnego modelu w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy będzie on pasował do posiadanej płyty głównej. Podstawowym czynnikiem, który warunkuje to, czy procesor pasuje do płyty głównej jest kompatybilność chipsetu, czyli gniazda na płycie głównej w którym umieszczany jest procesor. Przykładowymi modelami chipsetu są np. AM4 oraz LGA 1200. Dlaczego musi być on kompatybilny? Ponieważ w innym wypadku nie ma możliwości instalacji procesora w płycie głównej, a przy próbie umieszczenia procesora w płycie głównej z innym modelem gniazda może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia jednostki obliczeniowej, lub też płyty głównej.
Zobacz pozostałe wpisy z serii „Składamy komputer”
Składamy komputer – jak dobrać podzespoły?Jak sprawdzić podzespoły komputera?
Jak sprawdzić czy karta graficzna pasuje do płyty głównej?
Dwie karty graficzne – czy to ma sens?
Model chipsetu procesora zawsze jest podany przez producenta w szczegółach technicznych. Z racji tego, że jest to jeden z podstawowych parametrów to nie powinno być żadnych problemów z jego weryfikacją przy zakupie procesora. Problemem może okazać się zdobycie informacji o płycie głównej, szczególnie jeżeli ta ma już kilka lat. W przypadku posiadania informacji o modelu płyty głównej nazwa chipsetu powinna być podana na stronie internetowej producenta. Jednak co w przypadku braku takiej informacji?
Na niektórych płytach głównych nazwa gniazda chipsetu jest drukowana obok tego gniazda. Wystarczy zdjąć ścianę obudowy komputera i odczytać tą informację. Niestety producenci nie zawsze stosują taką praktykę. Jeżeli nie posiadasz informacji o modelu płyty głównej, a na płycie nie widnieje nadruk o obsługiwanym chipsetem to pozostaje użyć zewnętrznego programy do analizy sprzętu. Jednym z takich programów jest np. Everest Home. Po poprawnym zainstalowaniu i uruchomieniu programu wykona się analiza, której wynikiem będzie szereg szczegółowych informacji na temat komputera, w tym płyty głównej i jej chipsetu.
Podsumowanie
Znajomość chipsetu swojej płyty głównej jest absolutnie niezbędna w procesie wymiany procesora. Bez tej wiedzy można naprawdę poważnie uszkodzić procesor, który bądź co bądź jest bardzo drogim i delikatnym urządzeniem, zresztą tak samo jak płyta główna. Nie mając pewności co do niego nie należy podejmować się wymiany procesora i najlepiej zlecić to profesjonalnemu serwisowi komputerowemu. Na szczęście informacja o chipsecie nie jest żadną wiedzą tajemną z pomocą naszych porad krótkich porad nie powinno być problemu z jej uzyskaniem. Na koniec krótka porada odnośnie wymiany samego procesora, czyli “nic na siłę”. Jest to naprawdę delikatna rzecz, którą bardzo łatwo uszkodzić, dlatego warto być szczególnie ostrożnym i lepiej poświęcić na to nieco więcej niż później ewentualnie żałować.