Pytanie zawarte w tytule tego artykułu pojawia się bardzo często w przypadku graczy PC-towych. Specyfikacje komputerów bardzo się od siebie różnią i w zależności od konkretnego sprzętu gra może działać wybitnie, albo też nie działać wcale. Jak sprawdzić czy sprzęt udźwignie grę?
Gracze konsolowi kupując konsole otrzymują konkretną specyfikację, która przez cały okres życia sprzętu pozostaje niezmienna. W ten sposób otrzymują oni pewność, że dany tytuł będzie chodził płynnie, a jednocześnie muszą się godzić na kompromisy graficzne względem graczy komputerowych.
Spis treści
Jak sprawdzić czy gra mi pójdzie?
Komputery osobiste, z racji tego, że mogą mieć dowolnie skomponowane elementy, wymuszają na graczach zorientowanie się przed zakupem gry czy ta w ogóle jest grywalna na ich sprzęcie. Na działanie gry wpływają praktycznie wszystkie podzespoły, czyli karta graficzna, procesor, pamięć RAM czy też dysk twardy.
Wymagania sprzętowe rekomendowane przez producenta
Producent danego tytułu przed jego premierą zawsze podaje minimalne oraz zalecane wymagania sprzętowe dla swojej produkcji. W takim zestawieniu najczęściej można znaleźć zalecenia do każdego podzespołu komputera – od procesora po pamięć RAM. Jest to podstawowe źródło wiedzy na temat możliwości odpalenia gry na danym sprzęcie, choć nie zawsze jest ono miarodajne.
Benchmarki oraz testy w recenzjach
Renomowane serwisy branżowe podczas premiery danej gry często robią jej test na różnych konfiguracjach sprzętowych, aby ocenić optymalizację wykonaną przez deweloperów. Jest to już nieco bardziej wiarygodne źródło informacji, niż wymagania podawane przez producenta, chociaż daleko im do ideału. Przy recenzji gry rzadko kiedy sprawdzają więcej niż 2 – 3 zestawy, które na dobrą sprawę stanowią tylko ułamek wszystkich możliwych konfiguracji PC-tów.
Zobacz pozostałe wpisy z serii „Porady dla graczy: wymagania gier”
Wymagania gier – przegląd tytułów, które wyprzedzały swoje czasyJak zmniejszyć wymagania gry?
Specjalne serwisy
Naprzeciw oczekiwaniom graczy, którzy mieli problem z określeniem tego, czy dana gra uruchomi się na ich sprzęcie wyszła m.in. firma Husdawg. Stworzyli oni serwis o nazwie „System Requirements Lab”, którego celem jest odpowiedź na pytanie postawione w tytule tego artykułu. Po wpisaniu tytułu danej gry, serwis zwraca informacje na temat minimalnych i maksymalnych wymagań, a także krótki opis produkcji z tej perspektywy. Co więcej, do tego dołączona jest propozycja sprzętu, który poradzi sobie z taką grą, a także gry, które posiadają podobne wymagania. Narzędzie to możesz znaleźć tutaj.
Testy innych graczy
Dynamiczny rozwój społeczności internetowej sprawił, że dziś można znaleźć informacje na praktycznie każdy temat. Zaraz po premierze danej gry, szczególnie na youtubie pojawiają się videotesty tworzone przez youtuberów, które mają za zadanie dostarczyć informacji na temat działania gry na konkretnej specyfikacji. Można uznać, że obejrzenie kilku takich testów dostarcza bardziej wiarygodnych danych niż oficjalne wymaganie sprzętowe podawane przez twórców, czy też testy recenztów.
Opinie innych graczy
W różnych serwisach, czy platformach społecznościowych takich jak Steam można znaleźć liczne opinie graczy, którzy dzielą się swoimi wrażeniami podając przy tym podstawowe informacje o specyfikacji swojego komputera. Jest to bardzo przydatne dodatkowe źródło informacji w procesie szacowania jakości, w której będzie działała gra.
Zakończenie
Przed zakupieniem gry, warto sprawdzić czy na komputerze o danej specyfikacji będziesz w stanie w pełni cieszyć się wysokiej jakości rozgrywką. W innym wypadku istnieje ryzyko, że po wydaniu 200 złotych na nowy tytuł okaże się, że nie będzie można w niego zagrać, ponieważ Twój sprzęt nie daje rady. Wtedy obniżenie ustawień graficznych nie zawsze jest wystarczające i finalnie niezbędna będzie inwestycja w nowy komputerach, albo jego konkretny element.
Jeżeli jednak kupiłeś grę, która okazała się zbyt wymagająca dla Twojego komputera, to w wielu przypadkach masz jeszcze szansę ją zwrócić i odzyskać swoje pieniądze. Taką możliwość oferuje m.in. serwis Steam. Więcej o zwrotach gier na Steamie możesz przeczytać w tym artykule.
Na youtube jest dużo gameplay,wystarczy wpisać np core i5 i wyskoczą różne filmiki jak gra chodzi w danej konfiguracji lub jak daną wpiszesz kartę graficzną.
Więc można łatwo zweryfikować czy danej osobie będzie odpowiadała płyność gry i ustawienia gry na danej lub podobnej konfiguracji
Często wymagania są zawyżane,są robione sztuczne blokady UNIEMOŻLIWIAJĄCE URUCHOMIENIE np z procesorami które nie obslugują SSE 4,2 gdzie po zdjęciu blokady i modyfikując dany plik okazuje się że niektóre gry chodzą i są grywalne