Jak sprawdzić czy karta graficzna pasuje do płyty głównej?

Jak sprawdzić czy karta graficzna pasuje do płyty głównej?

Karta graficzna jest niezbędnym elementem w komputerze każdego współczesnego gracza. To właśnie ona odpowiada za wyświetlanie wysokiej jakości grafiki w grach. Zwykle stanowi dość drogi zakup, dlatego przed kupnem danego modelu należy sprawdzić czy pasuje on do płyty głównej i nie tylko. Jak to zrobić?

Karta graficzna, a jej rozmiary

Układy graficzne bardzo ewoluowały na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat i nie tylko pod względem zdolności obliczeniowych. Duży nacisk położono na estetykę, a także znacznie zwiększono rozmiary nowych kart. Rosnące rozmiary wynikają m.in. z potrzeby coraz lepszego chłodzenia kart, co wymaga większych wiatraków oraz radiatorów. Niestety proces ten doszedł już do takiego momentu, że dziś przed zakupem karty graficznej należy sprawdzić czy w ogóle zmieści się ona na płycie głównej oraz w obudowie komputera.

Aby to zrobić należy najpierw zdobyć informację na temat fizycznych rozmiarów karty. Można to zrobić chociażby na stronie techpowerup.com, która jest swoista bazą danych w temacie komputerów oraz ich komponentów. Aby uzyskać informację na temat rozmiarów danej karty graficznej, wystarczy znaleźć ten model w wyszukiwarce umieszczonej na stronie. Następnie należy kliknąć na wyszukany wynik, a wyświetli się szereg informacji o karcie. Informacje na temat jej rozmiarów znajdziesz w sekcji Board Design.


Znając rozmiary karty, możesz teraz przystąpić do mierzenia dostępnego miejsca w obudowie. Użyj dobrej miarki, ponieważ w tym przypadku nawet milimetry mają ogromne znaczenie. Warto również uwzględnić kilka centymetrów luzu w obudowie, aby zapewnić dobry przepływ powietrza, co jest niezbędne dla odpowiedniej pracy układu graficznego.

Zamiast bezpośredniego mierzenia dostępnego miejsca możesz również sprawdzić specyfikację techniczną swojej obudowy komputera. W niej powinna być zawarta informacja na temat maksymalnego wymiaru karty graficznej. Niestety nie istnieje żaden serwis zbierający tego typu dane, więc specyfikację techniczną obudowy najprędzej uzyskasz na stronie jej producenta. 

Karta graficzna, a płyta główna

Co ciekawe, nawet jeżeli jest wystarczająco miejsca w obudowie na kartę graficzną, to nie znaczy, że będzie ona zawsze pasowała do płyty głównej. Na jakie szczegóły techniczne należy zwrócić uwagę przy zakupie nowej karty? Są to przede wszystkim:

  • Zasilanie – nowe karty graficzne wymagają coraz większej ilości prądu. Zwróć uwagę na to, czy Twój zasilacz poradzi sobie z nowym układem graficznym. Zwróć również uwagę na to, czy posiada on odpowiednie kable zasilania. Najnowsze karty wymagają zwykle kabli 2x6pin, jednak warto to zawsze zweryfikować.
  • Porty PCI Express – zwróć uwagę na wersję tych portów na Twojej płycie głównej. Powinny być one kompatybilne z nową kartą graficzną. Najnowsze układy wymagają zwykle portu PCI Express w wersji 4 x16.
  • Sloty – Dzisiejsze karty graficzne z racji swoich rosnących rozmiarów mogą zajmować 2 i więcej slotów na Twojej płycie głównej. Zwykle nie powinno to stanowić problemu, ale zawsze warto się upewnić czy Twoja płyta główna oraz obudowa to udźwigną. Czasem może być konieczne odkręcenie kolejnej zaślepki z tyłu obudowy.

To są główne aspekty techniczne, w których karta oraz płyta główna muszą współgrać. Inną rzeczą jest np. moc procesora, która powinna być odpowiednio wysoka, aby móc w pełni wykorzystać potencjał karty, jednak nie jest to rzecz niezbędna do działania układu. Zresztą to już jest temat na osobny artykuł.

Podsumowanie

Jak widzisz sprawdzenie, czy karta graficzna pasuje do płyty głównej oraz obudowy nie jest niczym trudnym. Dlaczego warto to zrobić? Można w ten sposób przede wszystkim uniknąć rozczarowania oraz ewentualnego zwrotu karty, który może trwać nawet kilka tygodni. W przypadku kart zakupionych w sklepach stacjonarnych zwrot może w ogólnie nie dość do skutku. Układy graficzne potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych, więc nabywając już tak drogą rzecz należy upewnić się, że to dobry i udany zakup.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x