Jak rozpocząć swoją przygodę z programowaniem gier?

Jak rozpocząć swoją przygodę z programowaniem gier?

Nie jest tajemnicą, że dzieci uwielbiają gry komputerowe. Pasja do wirtualnych rozrywek sprawia, że popularnością cieszą się również zajęcia z programowania, które uczą, jak takie gry tworzyć. Kursy kodowania to jednak nie tylko nauka, ale również świetna zabawa. Problem w tym, że języków programowania jest mnóstwo, a projektowanie gier wymaga nie tylko znajomości kodu, ale również poszczególnych narzędzi. Od czego więc najlepiej zacząć?

Kilka słów na początek 

Branża gier oferuje naprawdę wiele. To już nie tylko rozrywka, ale również miejsce, w którym ludzie rozwijają swoje pasje i zarabiają dobre pieniądze. Dzieci, które marzą o wydaniu własnej gry, mogą się tego nauczyć na dedykowanych kursach z programowania. Oczywiście, na początek warto wybrać kurs dostosowany do kategorii wiekowej dziecka oraz jego preferencji i upodobań. Poszczególne języki programowania oferują zupełnie inne możliwości — przykładowo C# jest już dość zaawansowanym językiem, a to właśnie jego znajomość potrzebna jest do wykreowania własnej gry w środowisku Unity. 

Dzieciom poleca się głównie język wizualny Scratch, który polega na tym, że zamiast klasycznego kodu należy układać specjalne bloczki i tworzyć z nich łańcuchy. W ten sposób można szybko tworzyć proste gry i animacje, co z pewnością zmotywuje dziecko do dalszej nauki. Warto też dodać, że naukę programowania najlepiej rozpocząć już od najmłodszych lat.

Testy poziomujące — to dobry pomysł! 

Przygodę z programowaniem gier można rozpocząć od testów poziomujących. W sieci znajduje się ich całe mnóstwo! Wykonanie testu poziomującego pozwoli zweryfikować ogólne umiejętności i predyspozycje dziecka, a także określić, jaki język programowania mógłby mu się spodobać.

Oczywiście, warto pamiętać, że nauka programowania jest bardzo podobna do nauki języka obcego. Kodowania może się nauczyć tak naprawdę każdy — i to w bez względu na wiek. Wystarczy dużo cierpliwości, chęć do nauki i zaangażowanie. Na świecie istnieją przecież twórcy, którzy już jako nastolatkowie wydawali naprawdę przyzwoite produkcje o międzynarodowym zasięgu. 

Kursy programowania — wybierz język i do dzieła! 

Nauka programowania gier to proces długotrwały i wymagający determinacji. Pewnej wiedzy nie da się bowiem posiąść „na zawołanie”. Odpowiedzi na poszczególne pytania szukać należy w poradnikach, tutorialach czy na forach internetowych. Innym rozwiązaniem, które jest znacznie skuteczniejsze — są kursy z programowania. Mowa o zajęciach online, które odbywają się z domowego zacisza, a do uczestniczenia w nich wymagany jest jedynie własny laptop i dostęp do Internetu.  W tego typu zajęciach mogą wziąć udział nawet najmłodsi — kursy programowania dla dzieci online cieszą się coraz większą popularnością. To właśnie programowanie pozwala rozwinąć umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, a także poszerzyć wyobraźnię i kreatywność. Kodowanie uczy też rozwiązywania problemów, radzenia sobie z porażkami i precyzyjności, co jest niezwykle istotne m.in. w przyswajaniu matematycznej wiedzy.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x