Jak przyspieszyć pobieranie na Steam?

Jak przyspieszyć pobieranie na Steam?

Każdego dnia na Steamie pobieranych są tysiące gier. Platforma od Valve regularnie bije kolejne rekordy popularności, przyciągając uwagę graczy świetnym interfejsem i bogatą ofertą dostępnych tytułów. Niektóre produkcje mogą jednak swoje ważyć, co znacząco wydłuża proces pobierania. Niekiedy jednak długie pobieranie jest problemem leżącym po stronie naszego łącza lub samych ustawień Steama. Co w takiej sytuacji zrobić?

Gra pobiera się kilka godzin — to zdecydowanie za długo!

W czasach, gdy Internet dopiero raczkował, a prędkość pobierania była mocno ograniczona, nikogo nie dziwiło, że niektóre gry pobierały się nawet przez kilka dni. Obecnie nawet najcięższe produkcje możemy pobrać i zainstalować w ciągu godziny lub dwóch — szybki internet jest praktycznie wszędzie.  

Istnieje kilka sposobów, które mogą nam pomóc w przyspieszeniu pobierania gier na Steamie. Przede wszystkim warto zweryfikować prędkość swojego łącza internetowego. Służą do tego specjalne programy, takie jak Speed Test. Jeśli wynik jest znacznie poniżej tego, co oferuje operator, to być może jest to kwestia chwilowej awarii, niepoprawnie działającego routera lub usterki po stronie karty sieciowej. 

Router warto wówczas zrestartować i chwilę poczekać. Możemy też spróbować pobawić się ustawieniami karty sieciowej, które znajdują się w Panelu Sterowania w sekcji „Sieć”.  Jeśli i to nie przynosi oczekiwanych efektów, najlepiej skontaktować się z dostawcą Internetu. 

Przeciążony Internet to także częsty problem

Gra na Steamie może się wolno pobierać ze względu na zbyt przeciążony internet. Wiele osób korzysta jednocześnie z przeglądarki internetowej, innych gier i dodatkowo aplikacji np. tych służących do komunikacji z innymi osobami. Wówczas prędkość internetu zostaje podzielona między wszystkie wykonywane przez nas aktywności. 

Oczywiście, jeśli posiadamy odpowiednio szybkie łącze, to nie powinno to stanowić żadnego problemu. O odciążeniu internetu powinny myśleć zatem osoby, które posiadają stosunkowo wolny internet. 

Jak przyspieszyć pobieranie na Steam? Domowe sposoby na szybszy Internet 

Przede wszystkim na czas pobierania gry ze Steama warto wyłączyć wszystkie niepotrzebne aplikacje i zakładki w przeglądarce internetowej. Jeśli pobieramy dany tytuł z poziomu laptopa, to postarajmy się przenieść możliwie jak najbliżej routera lub podłączyć się do niego przewodowo. 

Zmień ustawienia na Steamie 

W niektórych sytuacjach wolne pobieranie gier spowodowane jest nie problemem z łączem, lecz błędnymi ustawieniami Steama. Najczęściej ma to związek z obciążeniem serwera lub ograniczoną przepustowością łącza. 

Należy wówczas zalogować się na swoje konto Steam i wybrać zakładkę „Ustawienia” w lewym górnym rogu interfejsu. Następnie trzeba przejść do zakładki „Pobieranie” i wybrać „Zmień opcje pobierania”. Należy wyłączyć te, które są związane z ograniczeniami pobierania.

To jednak nie wszystko. Warto również wybrać taki region pobierania, który będzie się znajdować najbliżej miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Dzięki temu istnieje spora szansa, że wybierzemy mniej obciążony serwer. Dodatkowo można też wyczyścić pamięć podręczną pobierania, wybierając opcję „Wyczyść pamięć podręczną pobierania”. 

Ustaw Steam jako aplikację z wysokim priorytetem 

Użytkownicy Windowsa mogą przyspieszyć pobieranie plików na Steamie w jeszcze jeden sposób. Wystarczy wejść w menedżer zadań, a następnie wybrać zakładkę „Szczegóły”. Wyświetli się nam wówczas lista procesów — wybieramy „SteamService.exe”. Klikamy w niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Ustaw priorytet” i kolejno „Wysoki”. Warto tutaj dodać, że po wyłączeniu Steama czynność tę będzie trzeba powtórzyć od początku. 

Jeśli nic nie przynosi oczekiwanych efektów, to problem może być związany bezpośrednio z łączem internetowym. W przypadku laptopa możemy wówczas spróbować jeszcze jednej opcji, czyli przełączenia się na mobilny hotspot, o ile posiadamy nieograniczony limit danych.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x