Jak pobrać i zainstalować Steam?

Jak pobrać i zainstalować Steam?

Steam jest obecnie najpopularniejszym sklepem internetowym oraz platformą społecznościową przeznaczoną dla graczy na całym świecie. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy rynek gier komputerowych bez usługi, jaką jest Steam. W związku z jego niezaprzeczalną popularnością warto posiadać tą aplikację na swoim komputerze. Dlaczego?

Dlaczego Steam?

Steam ma kilka podstawowych zalet, które wyróżniają go na tle konkurencji. Po pierwsze posiada bardzo rozbudowane funkcje społecznościowe, których na próżno szukać u konkurencji. Po drugie – najszersza oferta gier wśród tego typu usług na komputery osobiste. Steam posiada w swojej bibliotece już około 40 tysięcy produkcji, a liczba ta z każdym rokiem rośnie coraz szybciej. Jednak prawdopodobnie jego najważniejszą zaletą jest popularność wśród użytkowników. Chcąc pograć od czasu do czasu ze znajomymi, można praktycznie być pewnym, że w większości przypadków bez instalacji tej aplikacji się nie obejdzie. W takim razie jak pobrać i zainstalować Steama?

Pobranie i instalacja aplikacji Steam

Aplikację Steam należy pobierać wyłącznie z oficjalnej strony firmy. Możesz ją znaleźć pod adresem: https://store.steampowered.com/. Po wejściu na stronę Twoim oczom ukaże się następujący widok.

Na samej górze strony należy kliknąć zielony przycisk „Zainstaluj Steam”. Po kliknięciu w niego pojawi się strona, z której będziesz mógł ściągnąć instalator aplikacji.

Aby pobrać Steam na system Windows należy kliknąć duży niebieski przycisk „Zainstaluj Steam” (zalecana wersja systemu Windows dla aplikacji to Windows 10 wraz z najnowszymi aktualizacjami). Z kolei, aby pobrać Steam na system macOS lub steamOS musisz kliknąć odpowiednią z ikon, które umieszczone są pod wymienionym wyżej przyciskiem. Instalacja przebiega dość podobnie na każdym z tych systemów, jednak my przedstawimy ten proces na przykładzie Windowsa 10.

Po kliknięciu w przycisk lub którąś z ikon wybierz wybrać folder docelowy, gdzie zostanie pobrany instalator aplikacji i kliknąć „Zapisz”.  Instalator waży około 1,5 MB, więc jego pobranie nie powinno zająć dłużej niż kilka minut. Po pobraniu instalatora musisz go uruchomić, a następnie zaakceptować wymagane uprawnienia w przypadku systemu Windows. Powinien pojawić się taki widok:

Kliknij „Dalej”, następnie wybierz język, w jakim ma zostać zainstalowana aplikacja. Domyślnie jest to język Polski, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać jakikolwiek inny. Oczywiście, jeżeli nie znasz danego języka, to nie powinieneś go wybierać, ponieważ później możesz mieć problem z poruszaniem się po interfejsie aplikacji.

Po zaakceptowaniu wyboru języka pojawi się okienko wyboru folderu docelowego, w którym zostaną zainstalowane pliki aplikacji.

Domyślnie jest to dysk „C” oraz folder „Program files”, ale oczywiście możesz zmienić lokalizację na dowolną. Warto zwrócić uwagę na to, aby dysk na którym będzie zainstalowany Steam miał odpowiednio dużo miejsca na dane. Jest to niezbędne, ponieważ pliki gier pobieranych za pośrednictwem aplikacji będą znajdowały się w podfolderze Steama, dlatego rozmiar zajmowanego miejsca przez program będzie bardzo szybko rósł. Po wybraniu lokalizacji plików kliknij „Zainstaluj”, a instalator rozpocznie swoją pracę. Po krótkim procesie instalacji wyświetli się komunikat:

Jeżeli chcesz od razu uruchomić Steama, to powinieneś zostawić zaznaczoną opcję „Uruchom Steam” i kliknąć przycisk „Zakończ”. W tym momencie aplikacja rozpocznie pobieranie dodatkowych danych, które są niezbędne do jej prawidłowego działania. Rozmiar pobieranych danych to około 200 MB, więc w przypadku wolniejszych łącz internetowych aktualizacja może trochę potrwać.

Po zakończeniu procesu aktualizacji wyświetli się okno logowania do aplikacji.

Jeżeli posiadasz już konto Steam to, aby korzystać z usługi wystarczy się zalogować. Warto wtedy zaznaczyć opcję „Zapamiętaj moje hasło”, ponieważ bardzo to przyspieszy kolejne logowania do aplikacji. Jeżeli posiadasz konto Steam, ale nie pamiętasz hasło do niego powinieneś kliknąć „Nie mogę się zalogować”. Usługa przeprowadzi Cię przez proces odzyskiwania hasła. W przypadku braku posiadania kota Steam, kliknij w przycisk „Utwórz nowe konto”, który możesz zobaczyć w dolnej części tego okienka. Program automatycznie przeniesie Cię okna, w którym może utworzyć nowe konto. 

Aby poprawnie założyć konto na Steamie, należy podać wymagane przez firmę dane oraz postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Po założeniu konta, należy to potwierdzić za pomocą wiadomości na podany adres mailowy. Po potwierdzenie można się zalogować i w pełni korzystać ze wszelkich funkcjonalności, jakie oferuje aplikacja – w tym sklepu Steam.

Jak widzisz, instalacja aplikacji Steam nie należy do rzeczy skomplikowanych i poradzisz sobie z nią bez problemu. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami cały proces zajmie Ci do kilkunastu minut. Pamiętaj jednak, że gry, które możesz ściągnąć przez Steama zwykle ważą po kilkanaście lub kilkadziesiąt GB i w zależności od łącza internetowego ich pobranie może zająć wiele godzin.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz
Bartosz
2 lat temu

Jestem trochę niedojebany i nie wiem czemu ale gdy zrobiłem NOWE konto pierwszy raz to jakoś po wpisaniu wszystkiego i zrobieniu wszystkiego co trzeba nagle pokazuje mi okno tak jak bym od nowa steama włączał. Czy wie ktoś co się stało?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x