Jak obniżyć temperaturę karty graficznej?

Jak obniżyć temperaturę karty graficznej?

Przegrzewanie się karty graficznej może prowadzić do wielu niepożądanych sytuacji. Wysoka temperatura GPU nie musi jednak od razu świadczyć o problemach naszego PC. Jeśli komputer samoistnie się nie wyłącza i nie odnotowujemy spadków wydajności podczas codziennego użytkowania lub grania w gry wideo, to raczej nie musimy się tym zbytnio przejmować. Z drugiej strony, jeśli monitoring temperatury wykazuje nienormalne wartości, warto przyjrzeć się temu nieco bliżej i zastosować kilka skutecznych trików na obniżenie temperatury. Co można w takiej sytuacji zrobić? 

Sposób 1. Zacznij od gruntownego wyczyszczenia swojego PC

Wiele osób, korzystających z komputerów stacjonarnych lub laptopów zapomina, jak ważne jest ich systematyczne czyszczenie. Obniżenie temperatury karty graficznej warto rozpocząć od odkurzenia PC ze szczególnym uwzględnieniem samego GPU oraz wentylatorów. Najlepiej nie robić tego za pomocą typowego odkurzacza, bo łatwo przez pomyłkę uszkodzić któryś z kluczowych elementów. Bezpieczniejsze jest zastosowanie tzw. powietrza sprężonego. Oczywiście, jeśli nie posiadamy takich możliwości i umiejętności, to można laptopa lub PC oddać w ręce specjalisty, który oczyści nasze urządzenie za pewna opłatą. 


Wpływ na zbyt wysoką temperaturę GPU może mieć także okablowanie. Prawidłowy układ kabli to nie tylko kwestia estetyki, dzięki której komputer prezentuje się schludnie i zadbanie. Może się bowiem zdarzyć, że niektóre przewody zasłaniają kartę lub blokują działanie wentylatorów. W Internecie znajdziecie wiele tutoriali, które pokierują was, w jaki sposób poradzić sobie ze zbyt dużą ilością kabli w PC. 

Sposób 2. Zainwestuj w dodatkowe chłodzenie

Nowe karty graficzne wyposażone są w specjalne technologie, które pozwalają im pracować nawet w bardzo wysokich temperaturach. Całość ma być na tyle zabezpieczona, aby w razie problemów nie uległa natychmiastowemu spaleniu. Jeśli jednak programy do obserwacji temperatury wykażą, że coś jest zdecydowanie nie tak, albo spotkamy się z gwałtownymi spadkami wydajności, to warto rozważyć zakup lepszego chłodzenia. Mowa tutaj o większej ilości wentylatorów dodanych do obudowy. Generalnie, każdy PC powinien posiadać co najmniej dwa wentylatory, choć przy maksymalnych obciążeniach nawet to może nie wystarczyć. W przypadku laptopów zadanie mamy utrudnione, bo jakiekolwiek modyfikacje sprzętowe wewnątrz obudowy są kosztowne, a niekiedy w ogóle niemożliwe. Dlatego też skutecznym rozwiązaniem w obniżaniu temperatury GPU może być podkładka chłodząca. 

Nowe obudowy komputerów stacjonarnych posiadają możliwość instalacji do nawet 5 wentylatorów. Koszt takiej modyfikacji może jednak potężnie uderzyć w nasz portfel – zwłaszcza, jeśli wybierzemy topowe komponenty z najróżniejszymi bajerami typu podświetlenie RGB. Jeśli jednak posiadamy wystarczający budżet możemy się pokusić o zastosowanie tzw. chłodzenia wodnego, które nie tylko zmieni naszego PC w małą stację kosmiczną, ale także pozwoli pracować podzespołom na maksymalnych obrotach w optymalnej temperaturze. 

Sposób 3. Wymień pastę termoprzewodzącą

Pastę termoprzewodzącą powinno się wymieniać przynajmniej raz na rok lub dwa lata. Systematyczne mocne obciążenie GPU powoduje, że pasta traci swoją skuteczność. Wymiana pasty na własną rękę jest dość ryzykownym posunięciem, jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia. W takiej sytuacji lepiej zlecić taką wymianę specjalistom, aby nie przejmować się, że przez przypadek uszkodzimy, któryś z elementów. W przypadku zbyt wysokich temperatur GPU warto też rozważyć zainwestowanie w lepsze chłodzenie karty graficznej. 

Co jeszcze można zrobić aby obniżyć temperaturę karty graficznej? 

Oprócz wyżej wymienionych czynności, możemy też wypróbować kilka innych pomniejszych metod. Zdarza się bowiem, że GPU przegrzewa się przez źle dopasowane sterowniki. Powinniśmy pamiętać o regularnym aktualizowaniu sterowników karty graficznej i weryfikowaniu ich wersji z modelem naszego GPU. 


Co więcej, zbyt wysoka temperatura może być wynikiem włączonego przetaktowywania. Osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy na ten temat powinny tę opcję po prostu wyłączyć. Jeśli nic nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to na czas weryfikacji problemu możemy zmienić ustawienia graficzne w grach na niższe i unikać obciążania GPU przez włączanie zbyt wielu programów i aplikacji jednocześnie. 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x