Irony Curtain: From Matryoshka with Love

Irony Curtain: From Matryoshka with Love

Gry polskich twórców Gry przygodowe
Zobacz stronę gry na Steam
7

Ocena redakcji

7.9

Śr. graczy

Irony Curtain: From Matryoshka with Love
Irony Curtain: From Matryoshka with Love

Mówiąc o polskich grach najczęściej wymieniamy serię Wiedźmin, Dying Light lub perełki od 11 bit studio. Jednak gier powstających nad Wisłą jest znacznie więcej, a wiele z nich to naprawdę przyzwoite produkcje. Jedną z nich jest chociażby Irony Curtain: From Matryosha with Love studia Artifex Mundi, czyli satyra komunizmu okraszona wyjątkowo wciągającą historią. Czyli to, za czym fani gier wręcz przepadają.

Data premiery:Platformy:, ,

Irony Curtain: From Matryoshka with Love – opis fabuły

Akcja gry ma miejsce w alternatywnej rzeczywistości z czasów zimnej wojny. My wcielamy się w dziennikarza, który jako pierwszy zagraniczny człowiek został dopuszczony do wizyty małego komunistycznego Państwa o nazwie Matryoshka. Przy okazji, Państwo to ma dostęp do broni jądrowej. Wraz z postępem historii odkrywamy tajemnice niezwykłego kraju, poznajemy interesujące postaci oraz osobliwości życia w komunistycznym systemie.

Irony Curtain: From Matryoshka with Love – na czym polega?

Produkcja studia Artifex Mundi to klasyczna przygodówka typu point and click. Polega na eksploracji świata, rozmowie z postaciami niezależnymi i wykonywaniu prostych zadań. Całość sterowania odbywa się za pomocą klikania myszką w odpowiednie obiekty. 

Warto nieco powiedzieć o oprawie graficznej. Choć ta w całości została zaprojektowana w dwuwymiarze, to zdecydowanie się wyróżnia wśród innych gier tego typu. Oryginalny styl i ciekawa kreska rodem z komiksów, fantastycznie współgrają z humorystycznym tonem produkcji. Oczywiście całość grafiki została namalowana ręcznie, w tym 21 lokacji, które napotkamy w grze.

W tytule nie zabrakło również easter eggów. Jak sami twórcy się chwalą, umieścili ich tam aż 1951 (co jest prawdopodobnie nawiązaniem do roku 1951, czyli okresu zimnej wojny). Wiele z nich nawiązuje do czasów komunistycznych, ale nie wszystkie. Twórcy zdecydowanie nie ograniczali swojej kreatywności pod tym względem i znajdziemy też nawiązania do współczesnej popkultury.

Jak to w przygodówka bywa i tutaj zmierzymy się z wieloma zagadkami. Niektóre są łatwiejsze, inne nieco trudniejsze.  Co ciekawe, zostały zaprojektowane w sposób nieliniowy. To oznacza, że do ich rozwiązania prowadzi kilka dróg. Dzięki temu grę można przechodzić na wiele różnych sposobów. 

Produkcję tą można określić mianem szydery w stosunku do komunizmu z czasów ZSSR. Mieszkańcy Państwa rzecz jasna mają obsesję na punkcie USA i nieustannie ją uzewnętrzniają. Wszelkie lęki, oraz przywary zostały wyolbrzymione, czasem do granic absurdu. Taka mieszanka sprawdza się wręcz fantastycznie i niejednokrotnie podczas gry można się uśmiechnąć.

Jakie tryby posiada Irony Curtain: From Matryoshka with Love?

Produkcja oferuje wyłącznie kampanię jednoosobową, która starczy na około 10 godzin zabawy. Jeżeli chodzi o lokalizację, to możemy liczyć na napisy w naszym rodzimym języku. Niestety w tytule nie uświadczymy polskiego dubbingu. Jej niewątpliwą zaletą są niskie wymagania sprzętowe. Nawet na starszych komputerach można komfortowo cieszyć się rozgrywką. Gra często dostępna jest w promocjach i wyprzedażach, więc można ją kupić w naprawdę dobrej cenie.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x