Ile wydałem na Steam? Jak sprawdzić wartość konta?

Ile wydałem na Steam? Jak sprawdzić wartość konta?

Steam to wciąż jedna z najbardziej popularnych i lubianych platform dystrybucji cyfrowej gier. Każdego dnia korzystają z niej miliony graczy z całego świata. Wśród nich są osoby, które szukają nowych przygód, jak i miłośnicy starych klasyków oraz gier nastawionych na współpracę. Nic więc dziwnego, że wiele osób wydaje na Steamie kosmiczne pieniądze, choć nie zawsze mają oni tego świadomość. Nie wiedzą też, że wraz z zakupionymi grami czy assetami rośnie wartość ich konta Steam. Jak sprawdzić te wszystkie dane i o co tutaj w zasadzie chodzi? Zapraszamy do lektury! 

Wartość konta Steam, a liczba dodanych gier 

Głównym wyznacznikiem w obliczaniu wartości konta Steam jest to, jak dużą bibliotekę cyfrowych dóbr posiadamy. Mowa tutaj nie tylko o wysokobudżetowych grach AAA czy mniejszych tytułach indie, ale również o wszelkich rozszerzeniach, DLC, a nawet zakupionych assetach. Niektóre osoby błędnie więc zakładają, że trzeba pojedynczo zliczyć wszystkie zakupione gry i ślęczeć nad kalkulatorem. Cały proces jest bowiem dość dobrze zautomatyzowany. 

Jedną z metod jest wykorzystanie stron internetowych, stworzonych właśnie z myślą o weryfikacji wartości konta Steam. W praktyce wygląda to w następujący sposób: 

  • Wchodzimy w kalkulator wartości konta Steam.
  • Wklejamy nasz Steam ID i czekamy, aż kalkulator poda określoną wartość. 

Pamiętaj jednak, że kalkulator obliczania wartości konta Steam można użyć wyłącznie wtedy, gdy nasz lub czyjś profil na platformie jest publiczny. Dlatego więc przed weryfikacją upewnij się, czy Twoje konto nie jest ustawione jako prywatne. Jeśli jest, to wejdź w zakładkę „Edytuj profil” i w „ustawienia prywatności”. To tam zmienia się widoczność profilu. Miej również na uwadze, że publiczny profil pozwala innym użytkownikom Steama sprawdzić wartość Twojego konta. 

Czy kalkulator podaje realne dane? 

Tak, choć wycena może nie być w 100% zgodna z rzeczywistością. Sporo zależy od tego, jakiego kalkulatora użyjemy. Różnice powinny być jednak znikome, a wynikają one głównie z faktu, że poszczególne programy działają na bazie innych algorytmów. Co więcej, jeśli posiadasz w bibliotece gry, które dodałeś w trakcie darmowych promocji, a które dzisiaj są warte znacznie więcej, to kalkulator może nieco przekłamać realną wartość konta. 

W rezultacie zdecydowana większość kont na Steamie posiada zawyżoną wartość. W celu uzyskania 100% zgodności należałoby przeprowadzić własne obliczenia, biorąc pod uwagę gry, których wartość uległa zmianie od czasu dodania ich do biblioteki. 

Jak sprawdzić, ile wydałem na Steamie? 

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że na Steamie pozostawiło mały majątek. Zbierane przez lata gry i DLC to często sumy, które jeżą włosy na rękach. Mowa tutaj również o assetach, na które również przeznaczamy bajońskie sumy w takich grach, jak: Dota 2 czy Counter Strike. 

Weryfikacja wydatków zajmie dosłownie chwilę. Wystarczy wejść na konto Steam i się na nim zalogować. Później wybieramy zakładkę „Pomoc” i przechodzimy do „Pomoc techniczna Steam”. Tam znajdujemy opcję „Moje konto” i przechodzimy do zakładki „Wykorzystane środki zewnętrzne”. 

Wówczas powinna pokazać nam się tabelka z poszczególnymi danymi. Warto jednak pamiętać, że wskazana opcja nie uwzględnia wydatków, których dokonaliśmy poza obrębem sklepu Steam tj. kluczy z innych serwisów np. z Eneba. Tak czy inaczej, dzięki takiej weryfikacji możemy szybko się dowiedzieć, ile pieniędzy wydaliśmy, odkąd założyliśmy konto na Steamie, a także oszacować, ile wydajemy na gry w skali miesiąca czy roku. Uwaga, liczby mogą przerazić! 

W gruncie rzeczy na bazie zebranych danych można też oszacować wartość konta Steam, choć raczej nie będą to kwoty w 100% oddające rzeczywistość. Zabawa w gamera trochę jednak kosztuje, co zdaje się nie przeszkadzać graczom w wydawaniu pieniędzy. Z pewnością na taki stan rzeczy ma wpływ fakt, że Steam to ogromna i aktywna społeczność, jakich brakuje na konkurencyjnych platformach. 

Kilka słów o liczbach 

Steam wciąż zyskuje na popularności. W 2021 roku liczba aktywnych użytkowników w skali miesiąca sięgnęła ponad 130 milionów. Dzienny rekord aktywnych graczy wyniósł z kolei 69 milionów. Tak ogromne liczby mówią same za siebie. Oczywiście, większość graczy koncentruje się raczej na darmowych produkcjach typu Dota 2 czy Counter Strike, choć — jak informuje Steam — w 2021 roku gracze wydali aż o 27% więcej niż w roku 2020. Wzrost ten był zapewne dodatkowe stymulowany wybuchem pandemii.

Wpływ na taki stan rzeczy musi mieć to, że w świadomości graczy zakup gry na PC musi się równać posiadaniu jej na Steamie. Poza tym posiadanie tylu różnych aplikacji do odpalania gier staje się uciążliwe, a platforma Valve jest dość intuicyjna i posiada mnóstwo ciekawych funkcji wraz z potężną biblioteką gier. 

Pamiętaj, że aby grać na Steamie nie musisz wydawać kosmicznych pieniędzy. Na platformie znajdziesz sporo darmowych tytułów lub tych objętych dobrą promocją. Poza tym istnieje też opcja dzielenia konta, więc jeśli posiadasz znajomego gamera, to ten może udostępnić Ci swoją bibliotekę gier.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x