Gra RPG – co to znaczy?

Gra RPG – co to znaczy?

Gra RPG (z ang. Role Play Game) – to w dosłownym tłumaczeniu gra z odgrywaniem roli. Gracz wciela się w daną postać o spójnym charakterze oraz konkretnym zestawem umiejętności i przemierza świat gry w międzyczasie rozwijając swoją postać. 

Gry RPG to niezwykle bogaty gatunek, który na przestrzeni lat wytworzył wiele podgatunków. Dziś tak naprawdę mało w której grze nie znajdziemy elementów RPG, jak chociażby element rozwoju postaci poprzez przyznawanie punktów umiejętności w konkretne skille lub cechy. Obok FPS-ów jest to obecnie najpopularniejszy gatunek gier.

Skąd się w ogóle wzięły gry RPG?

Mówiąc o komputerowych RPG-ach nie sposób nie wspomnieć o ich prekursorze, czyli papierowych grach RPG. Rozgrywka w takiej grze wygląda zupełnie inaczej, ponieważ gracze przyjmują pewne role, a osoba w postaci mistrza gry kieruje całą rozgrywką. Jedna sesja takiego klasycznego RPG-a może trwać nawet kilka godzin, a uczestnicy muszą wykazać się wyobraźnią oraz umiejętnością wczucia się w postać, którą grają. Chociaż taka sesja to niesamowite przeżycie, to niestety ma swoje wady. Nie można na przykład zapisać stanu gry w dowolnym momencie i wrócić do niej później.


Gra RPG – czym się charakteryzuje?

Wśród elementów typowej gry RPG można wymienić kilka cech, które będą wspólne dla większości przedstawicieli tego gatunku. Są to m.in.:

 • budowanie tożsamości postaci, np. zły/dobry/neutralny,
 • wybór klasy postaci, np.: mag,wojownik, łucznik,
 • pewna dowolność wyboru, gra nie RPG nie powinna graczowi wszystkiego narzucać,
 • rozwój postaci poprzez zdobywanie punktów doświadczenia na przestrzeni rozgrywki.

Istotna jest również eksploracja, zbieranie przedmiotów oraz crafting, jednak to jak te rzeczy zostaną zaimplementowane przez twórców pozostaje w ich dowolności. Niektóre produkcje oferują stworzenie postaci od zera, z kolei inne narzucają już konkretną postać z określonym charakterem.

Z najważniejszych podgatunków gier RPG warto wymienić następujące:

 • RPG Fabularna – gra zbudowana jest wokół konkretnej, dobrze napisanej historii. Fabuła stanowi koło napędowe dla całego świata gry, oraz wszelkich wydarzeń, które mają w nim miejsce. Istotne są również relacje z innymi postaciami, a także zadania poboczne,
 • MMORPG – czyli nic innego, jak gra RPG Online, w której można bawić się z tysiącami graczy z całego świata. Najsłynniejszą grą MMORPG jest World of Warcraft,
 • Turowe RPG – walka w takiej grze opiera się na systemie turowym, czyli najpierw mój ruch, a następnie przeciwnika. Tego typu gry dziś nie są już tak popularne jak kiedyś, jednak można uznać, że za sprawą serii Divinity turowe RPG przeżywają swój renesans,
 • jRPG – japońska gra RPG. Charakteryzuje się specyficzną stylistyką, zwykle nawiązującą do Anime oraz Mangi. Najbardziej popularne są w krajach azjatyckich, jednak zwolenników jRPG można spotkać na całym świecie,
 • RPG z otwartym światem – główną siłą takiej gry jest całkowicie otwarty świat i pełna dowolność w jego eksplorowaniu. Obecnie wielu deweloperów stawia na konstrukcję otwartego świata w tworzeniu gier i jest to swego rodzaju trend.

Przykłady gier RPG

Chociaż gatunek ten stał się dość elastyczny, to nie brakuje gier, które można nazwać RPG-ami z krwi i kości. Wśród nich można wymienić takie produkcje, jak:

 • seria Wiedźmin,
 • seria The Elder Scrolls,
 • seria Divinity,
 • Cyberpunk 2077,
 • Kingdom Come: Deliverance,
 • seria Gothic,
 • seria Fallout,
 • seria Mass Effect,
 • Pillars of Eternity,

i wiele innych. Przez dziesiątki lat branża zrodziła naprawdę wiele bardzo dobrych produkcji tego gatunku i samo ich wymienienie zajęłoby jeden obszerny artykuł. Niejednokrotnie gry RPG zdobywału prestiżowe nagrody oraz tytuły gier roku. 

Dla polskich graczy szczególnie istotne są gry z serii Wiedźmin, z racji tego, że zostały stworzone przez polskie studio CD Projekt RED. Tak samo zresztą, jak książki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, na których opierały się gry. Równie ważne z sentymentalnego punktu widzenia są gry z serii Gothic, na których wychowało się całe pokolenie polskich graczy. Niezapomniany, surowy klimat i nieszablonowa fabuła sprawiają, że tytuły te do dzisiaj mają swoich zagorzałych entuzjastów.

Student, programista, a w wolnych chwilach pełnokrwisty fan gier komputerowych. Gry RPG zajmują szczególne miejsce w jego sercu, jednak żadnym gatunkiem nie pogardzi. Wyznaje jedną z najważniejszych zasad w środowisku graczy, czyli “Gry łączą, a nie dzielą”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x