Gorogoa

Gorogoa

Gry logiczne
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

8.5

Śr. graczy

Gorogoa
Gorogoa

W dzisiejszych czasach nierzadko mówi się, że niektóre gry to takie małe arcydzieła sztuki. W przypadku tytułu o nazwie Goroga, twierdzenie to jest niezwykle trafione. Studio Buried Signal postanowiło dosłownie połączyć sztukę z grą komputerową, a to wszystko w formie nietuzinkowych, ręcznie malowanych zagadek logicznych.

Data premiery:Platformy:, , , ,

Gorogoa – opis fabuły

Fabuła w tej produkcji nie została jednoznacznie określona. Bohaterem gry jest zwykły chłopiec, który w ciągu rozgrywki kolekcjonuje poszczególne przedmioty nacechowane religijnie. Historia wręcz przesiąka wszelaką symboliką, która odnosi się do poszczególnych religii i wierzeń z całego świata. Co więcej, jest ona bardzo abstrakcyjna, przez co podlega dość dowolnej interpretacji ze strony odbiorcy.

Gorogoa – na czym polega?

Gorogoa to gra z gatunku logicznych, która jednak znacznie odbiega od tego, do czego przyzwyczaili nas twórcy innych produkcji tego typu. Rozgrywka opiera się na rozwiązywaniu zagadek, które polegają na odpowiednim przesuwaniu układanek składających się z maksymalnie czterech ilustrowanych scen.

Łączenie poszczególnych ilustracji nie jest proste. Zabawa polega na odnajdywaniu konkretnych motywów w obrazach, które następnie należy odpowiednio dopasować. Gdy gracz zrobi to prawidłowo, to obraz zamienia się w animowaną scenkę, która popycha całą fabułę do przodu.

Warto również zaznaczyć, że nie jest to gra szczególnie długa. Jej przejście na 100% zajmuje średnio nieco ponad 2 godziny. Przy planowaniu jej zakupy warto poczekać na wyprzedaż, ponieważ często można ją dostać w bardzo dobrej przecenie.

Jednym z atutów gry jest fakt, że ilustracje zostały ręcznie namalowane przez wybitnego artystę Jasona Robertsa. W związku z tym produkcja oferuje wyłącznie dwuwymiarową oprawę graficzną, która jednak zachwyca swoją oryginalnością. Warto zwrócić uwagę na to, że artyzm gry nie opiera się wyłącznie na ilustracjach. Sam jej zamysł, cała historia oraz wszechobecna abstrakcja w pewnym sensie również są dziełami sztuki.

Reczony artysta odpowiedzialny za ilustracje w grze pochodzi z Australii i specjalizuje się w malowaniu przyrody. Znany jest z tworzenia szczegółowych wizerunków ptaków drapieżnych, niedźwiedzi oraz innych dzikich zwierząt. W ostatnich latach do swojej sztuki dołączył również tematy krajobrazu i architektury. Jego wieloletni kunszt artystyczny pozwolił mu na stworzenie niezwykłych ilustracji, które obecne są w grze.

Jakie tryby posiada Gorogoa?

Twórcy w swojej grze zaproponowali wyłącznie tryb jednoosobowy. Jest to standardowy zabieg w tego typu grach logicznych i w żadnym wypadku nie stanowi wady. Świadczy o tym fakt, że pomimo braku możliwość rozgrywki z innymi graczami, produkcja zebrała wyśmienite oceny wśród krytyków oraz na platformie Steam. W sklepie firmy Valve są to oceny przytłaczająco pozytywne. W serwisie Metacritic średnia ocen wynosi odpowiednio 84 dla recenzentów oraz 83 dla graczy. Jak na dwuwymiarową grę logiczną, jest to bardzo dobry wynik, dlatego też zdecydowanie warto dać jej szansę.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x