Gdzie Steam instaluje gry?

Gdzie Steam instaluje gry?

Gracze PC-towi mają znacznie większą swobodę w stosunku do graczy konsolowych w kwestii modyfikowania swojego ulubionego tytułu, czy też podmiany plików zapisów rozgrywki. Jednak, aby było to możliwe, to muszą oni zwykle znać dokładne położenie plików gry, co nie w każdym wypadku jest rzeczą oczywistą. 

Platforma Steam to największy na świecie serwis społecznościowy dla graczy oraz sklep z grami komputerowymi w jednym. Gry zakupione na Steamie są odpowiednio zabezpieczone w taki sposób, aby osoby, które nie są zalogowane i które nie posiadają zakupionej gry nie mogły jej uruchomić. W związku z tym dostęp do plików gry nie jest tak prosty, jak w przypadku gier, które są bezpośrednio instalowane na dysku bez dodatkowych aplikacji, takich jak Steam. W takim razie gdzie dokładnie umieszczane są pliki zainstalowanych gier? W jaki sposób w razie potrzeby do nich dotrzeć?

Gdzie dokładnie aplikacja Steam instaluje pliki gier?

Steam podczas instalacji danej gry pozwala na wybór miejsca, w którym mają zostać umieszczone zainstalowane pliki. Domyślnie jest to to podfolder plików samej aplikacji Steam. Gdzie on się znajduje? W folderze, w którym został zainstalowany sam Steam. Najczęściej jest to „C:/Program Files”

gdzie steam instaluje gry - krok 1

W przypadku wyboru domyślnej opcji, czyli tak jak na screenie „C:/Program Files (x86)\Steam” gry zostaną zainstalowane w folderze Steam/steamapps/common, czyli ścieżka do danej gry będzie w postaci „C:/Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\*dana_gra”. Właśnie w tym folderze „commons” będą umieszczane wszystkie pliki poszczególnych gier.

Co się stanie, gdy wybierzesz inny dysk, niż domyślnie wybrany przez aplikację? Steam poprosi o wybranie istniejącego folderu, który może zostać przeznaczony na pliki gier lub też stworzenie nowego. Warto dokładnie przemyśleć ten wybór i umieszczać zainstalowane gry w jednym, konkretnym miejscu, aby uniknąć bałaganu na dysku i późniejszych potencjalnych problemów z szukaniem plików gier.

gdzie steam instaluje gry - krok 3

Po wybraniu lub też utworzeniu folderu aplikacja rozpocznie pobieranie plików, a następnie ich instalacje w tym konkretnym folderze.

Co, gdy nie możesz znaleźć folderu, w którym został zainstalowany Steam? Użyj narzędzia „wyszukiwania” dostępnego na komputerach z systemem Windows. Możesz je uruchomić skrótem klawiszowym „Klawisz z logiem systemu Windows” + „S”. 

Zakończenie

Jak widzisz, znalezienie plików zainstalowanej na Steamie gry nie należy do trudnych rzeczy, jednak należy wiedzieć gdzie ich szukać. 

Znajomość miejsca, gdzie umieszczane są pliki gier jest bardzo przydatna. Wiedzy tej wymaga chociażby instalacja modyfikacji, które bardzo często opiera się na bezpośredniej podmianie konkretnych plików, oczywiście o ile dana produkcja na to pozwala. Przed modyfikowaniem jakichkolwiek plików gier, czy samego Steama pamiętaj, aby zrobić ich kopię zapasową. Modyfikacje plików narażają program na uszkodzenie i nie mając kopii zapasowej niezbędne będzie ponownie pobranie całości plików oraz ich kolejna instalacja.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x