Forts

Forts

Gry RTS Gry strategiczne
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

7.5

Śr. graczy

Forts
Forts

Niezależna gra strategiczna czasu rzeczywistego studia EarthWork Games, dla którego był to debiut na rynku gier. Forts wydano w 2017 roku wyłącznie na PC. Podczas zabawy gracze zmierzą się w walce o dostęp do zasobów ropy. Gra oferuje zarówno tryb dla jednego gracza, jak i tryb multiplayer.

Data premiery:Platformy:

Forts – fabuła

Forts to przede wszystkim RTS, czyli strategia czasu rzeczywistego. Z tego też powodu fabuła stanowi zaledwie tło dla całej rozgrywki, a opowiadana historia jest prosta i banalna jak konstrukcja cepa. Forts zabiera graczy w wcale nieodległą przyszłość, gdy na ziemi zostaje już zaledwie kilka źródeł ropy. Jak można się domyśleć taka sytuacja spowodowała, że o dostęp do złóż trzeba było walczyć i wybuchła wojna.

Na pierwszy plan wysunęły się trzy najpotężniejsze na świecie stronnictwa – Imperium Orła, Przymierze Żelaznego Niedźwiedzia oraz Armia Smoka. Jak łatwo się domyślić – będziemy musieli wybrać jedną ze stron, a potem wygrać z pozostałymi w walce o dostęp do ropy. Stawka jest wysoka, bo jest nią praktyczna władza nad światem.

Forts – mechanika

Forts jest strategią czasu rzeczywistego, choć wzbogaconą o liczne dość nietypowe elementy. Kamerę umiejscowiono od boku, co w efekcie dało ciekawą perspektywę. Głównym zadaniem graczy jest budowa fortów i ich obrona przed atakami przeciwników. Oczywiście, gra nie opiera się na samej defensywie, bo my również musimy przeprowadzać ataki na forty nieprzyjaciół.

Konstrukcja fortecy wymagać będzie zdobycia surowców, które pozyskujemy z dedykowanych temu miejsc. Nie będzie to jednak aż tak proste, bo niektóre źródła znajdują się w trudno dostępnych miejscach – np. wysoko w górach. Część z nich mogą wcześniej zająć nieprzyjaciele, co wymusza konieczność opracowania właściwej strategii działania. Pozyskane surowce wykorzystujemy nie tylko do budowy fortów, ale również do stosowania ulepszeń i odkrywania technologii. Rozwój jest tutaj niezbędny, aby wykorzystać pełnię możliwości dostępnego w grze arsenału broni i nie tylko. Fortece można bowiem wyposażyć w rażące lasery czy po prostu armię. 

Co więcej, Forts pozwala wykorzystać umiejętności specjalne dowódców, które mogą zmienić przebieg bitwy. Dowódcy wpływają też korzystnie na morale wojska i posiadają szereg unikatowych zdolności. W skrócie: Forts to przede wszystkim odpowiednia taktyka i szybkość planowania swoich działań, aby wyprzedzić zamiary nieprzyjaciół.

Forts – dla jednego i wielu graczy

Forts umożliwia graczom korzystanie z kampanii dla jednego gracza oraz z trybu multiplayer. Kampania składa się z dwudziestu ośmiu misji. Jak na rasową strategię przystało mamy tutaj również tryb potyczki, w którym albo walczymy z komputerem, albo z innymi graczami. W przypadku tego drugiego, do gry może dołączyć maksymalnie siedmiu graczy. Następnie można wybrać pomiędzy typową rozgrywką bazującą na współpracy lub klasycznym deathmatch. Poza tym, Forts pozwala na korzystanie z edytora, w którym stworzymy własne mapy do późniejszych rozgrywek. Gra charakteryzuje się ciekawą, kreskówkową grafiką w formie 2D.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x