Extraction shooter — czym jest?

Extraction shooter — czym jest?

Nie jest tajemnicą, że branża gier wideo stale ewoluuje, wprowadzając nowe gatunki i pomysły, których zadaniem jest przykucie uwagi jak największej liczby graczy na całym świecie. Jednym z takich trendów gamingowych  jest gatunek znany jako „Extraction Shooter”. 

Extraction Shooter — definicja 

Extraction Shooter jest stosunkowo nowym gatunkiem gier wideo, który łączy elementy strzelanek z elementami PvPvE oraz trybami rozgrywki, w których gracz musi dotrzeć do danego punktu, uciec i zgarnąć nagrodę. Popularnymi przykładami tego typu produkcji są Apex Legends, Hunt Showdown czy Call of Duty Warzone 2.0. Mowa zatem o zupełnie innym rodzaju FPS-ów niż tradycyjne shootery. 

Extraction shooter to pochodna gatunku battle royale, w którym z jednej strony inspirowano się mechanikami ze standardowego BR, a z drugiej dodano sporo nowości. W klasycznych grach battle royale dziesiątki graczy walczą ze sobą, starając się przetrwać na stale zmniejszającej się mapie — walki toczą się w mgnieniu oka, więc wygrywa ta osoba lub drużyna, która jest najskuteczniejsza i najszybsza. 

Extraction shootery również oferują dużą mapę, na którą trafia kilkunastu graczy, ale w tym przypadku przebieg rozgrywki jest znacznie wolniejszy — to odpowiednia taktyka i strategia odgrywa kluczową rolę. Dodatkowo w przypadku rozgrywek drużynowych najważniejsza staje się kooperacja między graczami. 

Podczas zabawy gracze zbierają przedmioty, pieniądze, wyjątkowe artefakty (w zależności od typu produkcji) od napotkanych przeciwników lub znajdują je w losowo rozlokowanych miejscach na mapie. Celem rozgrywki nie jest walka do samego końca, lecz skuteczna ucieczka wraz ze swoim łupem. 

Extraction shooter – przykłady gier

Pierwszą strzelankę tego typu było Escape from Tarkov z 2017 roku opracowane przez studio Battlestate Games. Mowa tutaj o hardcorowym taktycznym FPS-ie, w którym gracze wcielają się w żołnierzy jednej z dwóch korporacji militarnych. Podstawą zabawy w Escape from Tarkov jest szybka eksploracja, unikanie lub eliminacja wrogów, a następnie wydostanie się z obszaru gry w określonym miejscu i czasie. 

Innym extraction shooterem, który zdobył ogromną popularność był Hunt Showdown opracowany przez studio Crytek znane z serii Crysis. W tym przypadku gracze trafiają na mapę wypełnioną potworami i innymi niebezpieczeństwami — jako łowcy nagród muszą oni zlokalizować kluczowego bossa, a następnie pokonać go i zgarnąć trofeum. W tym samym czasie dokładnie ten sam cel ma kilkunastu innych graczy, co znacząco utrudnia wykonanie zadania. 

Hunt różni się od Escape of Tarkov prostszym systemem postępów i powolną walką. Główną bronią naszego łowcy nagród są rewolwery, strzelby i karabiny, które mają ograniczoną pojemność amunicji i wolno się przeładowują. To sprawia, że ​​walka jest jeszcze bardziej strategiczna.

Gry tego typu promują przede wszystkim zdolność do wykorzystywania otoczenia, refleks, umiejętność współpracy, przewidywania ruchów innych graczy i podzielność uwagi. W przeciwieństwie do klasycznych produkcji battle royale — extraction shootery dedykowane są graczom preferującym hardcorowe FPSy. 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x