Enshrouded

Enshrouded

Gry RPG Gry survivalowe Gry na odstresowanie
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

7.3

Śr. graczy

Enshrouded
Enshrouded

Enshrouded to nowy na rynku survival, który wnosi pewien powiew świeżości, głównie w kontekście systemu budowania opartego na wokselach, co umożliwia graczom tworzenie bardzo kreatywnych konstrukcji. Gra zawiera elementy przetrwania, wytwarzania i walki rodem z gier z gatunku RPG i akcji, a rozgrywa się w rozległym świecie. Nasza postać trafia do fantastycznej krainy, a jej zadaniem jest przetrwanie i powstrzymanie kataklizmu, który obrócił ją w perzynę. Gra umożliwia zabawę w pojedynkę lub ze znajomymi do maksymalnie 16 osób.

Data premiery:Platformy:

Na dzisiejszym rynku gier mamy już wiele produkcji, z własnymi, często lojalnymi fanami. W związku z tym trudno jest wprowadzić coś zupełnie nowego. Pozostaje nam więc skupić się na doskonaleniu już istniejących mechanik. Jednak w przypadku Enshrouded mamy pewien powiew świeżości, ponieważ system budowania oparty na wokselach stanowi tu pewne nowum, które daje graczom niesamowite pole do popisu przy tworzeniu ich własnych budowli.

Survival w Enshrouded

Aspekt przetrwania został dość dobrze przemyślany, choć mówimy tu o mechanikach, które mogliśmy spotkać już w innych tytułach, choć w nieco innej formie. System przetrwania z pewnością przypomina Valheim, jednak tutaj otrzymujemy coś więcej. Istnieje różnorodność jedzenia, zboża, rośliny, mięso, woda – zależnie od wybranej klasy postaci. Magowie muszą dbać o jedzenie podnoszące ilość many, ducha i inteligencji, wojownicy o siłę, budowę ciała i regenerację wytrzymałości, a łucznicy o zręczność, regenerację wytrzymałości i odporność. Na bardziej zaawansowanym etapie gry możemy przygotowywać wyrafinowane połączenia jedzenia, co dodaje głębi rozgrywce.

Mamy do dyspozycji ogromną mapę, a liczne przeszkody skutecznie utrudniają eksplorację – czy to pod postacią tajemniczej mgły czy potężnych potworów. Zdobywanie surowców jest kluczowym elementem rozgrywki (kto by się spodziewał?) i trzeba o tym pamiętać dosłownie wszędzie. Kamienie, drzewa, beczki, kopalnie, opuszczone osady, skrzynie z łupami, a nawet wrogowie – wszystko to dostarcza nam surowców, których – jak na survival przystało – potrzebujemy w dużych ilościach.

Wrażenia z eksploracji są bardzo pozytywne, a animacje walki są poprawne, choć bez żadnych spektakularnych efektów. Ścinanie drzew wygląda nieco kiepsko, ze zwolnionym ruchem animacji, aż drzewo nagle upada, pozostawiając kilka stosów drewna. W tym przypadku nie wygląda to zbyt imponująco, zwłaszcza w porównaniu z efektowniejszym machaniem kilofem.

Budowanie oparte na wokselach

Wokselowe klocki są bardzo ciekawym rozwiązaniem, ale pozycjonowanie elementów takich jak belki, słupy czy okna bywa momentami uciążliwe – być może brakuje tu widoku z pierwszej osoby, który ułatwiłby ten aspekt. Celowanie w zamierzone miejsce jest kłopotliwe, ponieważ musimy celować zupełnie gdzie indziej niż zamierzamy „przykleić” element. Tutaj gra przegrywa z „Valheim”, gdzie przyklejanie było znacznie prostsze i bardziej intuicyjne.

Dodatkowo, fizyka budynków wydaje się być nieco umowna, gdy przedmioty mogą unosić się w powietrzu bez żadnych konsekwencji. Jest to pewne rozczarowanie, ale z drugiej strony ułatwia konstruowanie większych struktur. Niektórzy cieszyli się z braku konieczności sortowania skrzyń, ale niestety, wersja demonstracyjna miała tę wygodę, a teraz wróciliśmy do segregacji.

Fabuła w Enshrouded

Fabuła gry istnieje, ale jest to raczej kwestia poboczna – możesz się z nią zapoznać czytając notatki porozrzucane w różnych lokacjach, jednak nie spodziewaj się zbyt bogatej historii. Gra nie jest zbyt trudna, głównie z powodu dość prostej mechaniki survivalu. Walka z mocniejszym przeciwnikiem jest trochę trudniejsza, a bez odpowiedniego przygotowania możemy zginąć po kilku ciosach. Dlatego wciskanie się w obszary, gdzie jeszcze nie powinniśmy być, bez odpowiedniego przygotowania, jest surowo karane. W każdym razie eksploracja jest tu postawiona nad fabułę i to ona stanowi motywację do odkrywania świata gry.

Posumowanie

Enshrouded to gra oferująca przyjemne wrażenia z eksploracji, choć na chwilę obecną nie wnosi nic nowego do gatunku. Animacje walki są solidne, ale istnieją pewne kwestie do poprawy, zwłaszcza w zakresie fizyki i pozycjonowania elementów podczas budowania. Mimo to, gra wydaje się obiecująca i wartą uwagi, szczególnie dla fanów gier survivalowych.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x