Rozwój technologiczny gier komputerowych sprawił, że dziś stanowią one swego rodzaju benchmarki. Są to najbardziej wymagające aplikacje, które potrafią testować dany sprzęt do granic możliwości. Szczególnie pod względem wyświetlanej grafiki.
Przewaga komputerów stacjonarnych nad konsolami i laptopami objawia się przede wszystkim w możliwości modyfikacji i ulepszania sprzętu. A jednym z najbardziej “konkretnych”’ sposobów na poprawienie osiągów komputera to zainstalowanie dwóch kart graficznych. No właśnie, choć pomysł wydaje się bardzo kuszący, to czy ma w ogóle sens? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Spis treści
Zestaw dwóch kart graficznych
Karta graficzna jest odpowiedzialna za renderowanie obrazu i przesyłanie go wprost do monitora. Posiada ograniczoną moc, której wskaźnik podaje się zwykle się w tzw. teraflopsach. Są to operacje zmiennoprzecinkowe na sekundę.
Gry komputerowe są szczególnie wymagające dla kart graficznych, ponieważ wszystkie tekstury, modele, oświetlenie czy cienie są renderowane w czasie rzeczywistym. Dlatego płynna rozgrywka wymaga odpowiednio dużej mocy obliczeniowej.
Zobacz pozostałe wpisy z serii „Składamy komputer”
Składamy komputer – jak dobrać podzespoły? Jak sprawdzić czy procesor pasuje do płyty głównej? Jak sprawdzić podzespoły komputera? Jak sprawdzić czy karta graficzna pasuje do płyty głównej?Skoro jedna karta graficzna posiada ograniczoną moc obliczeniową, to dość logiczne byłoby stwierdzenie, że dwie karty graficzne = dwa razy większa moc. Jednak sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.
Komputer tak naprawdę korzysta z jednej karty graficznej. Tą drugą uruchamia tylko w wypadku, gdy pierwsze nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić z daną aplikacją. Stanowi dodatkowe wsparcie w szczególnie wymagających aplikacjach. Jakie są zalety takiej konfiguracji?
Zalety dwóch kart graficznych
W kontekście gier komputerowych największą zaletą jest skokowy wręcz wzrost wydajności. Może to się objawiać w większej liczbie wyświetlanych klatek na sekundę, wyższej rozdzielczości lub dodatkowych graficznych wodotryskach.
Kolejną zaletą jest alternatywa w stosunku do pojedynczych i droższych kart. Czasem taniej jest kupić 2-3 letnie karty graficzne ze średniej półki niż inwestować w najnowsze flagowe produkty Nvidii czy AMD. W obecnej sytuacji na rynku kart graficznych jako gracze wręcz jesteśmy zmuszeni szukać tańszych alternatyw.
Kupno drugiej karty graficznej jest też fajnym rozwiązaniem, gdy dysponujesz nieograniczonym budżetem. Wtedy dwie połączone karty z najwyższej półki dadzą Ci taką wydajność, jakiej nie osiągniesz w żaden inny sposób. To rozwiązanie dla osób, które nie chcą iść na kompromisy. No dobrze, ale co co z wadami?
Wady dwóch kart graficznych
Potencjalny wad takiego rozwiązania jest co najmniej kilka. Po pierwsze, aby w ogóle połączyć dwie karty graficzne należy się upewnić, że karty oraz płyta główna obsługują technologię crossfire. Technologia ta umożliwia stworzenie takiej konfiguracji.
Po drugie połączenie kart graficznych praktycznie nigdy nie skutkuje 100% wzrostem wydajności. Współczynnik ten oscyluje w granicach 20-80%, a średnio jest to 50%. Dlatego w pewnym sensie płacimy za niepełny produkt.
Kolejnym ważnym aspektem jest procesor. Wykorzystanie pełnej mocy zestawu dwóch kart graficznych wymaga odpowiednio mocnej jednostki centralnej. Słaby procesor ze średniej czy dolnej półki nie będzie wstanie obsłużyć takiej wydajności, przez co zakup dwóch kart okaże się wyrzuceniem pieniędzy w błoto.
Następnym ograniczeniem jest konieczność łączenia dwóch dokładnie takich samych kart graficznych. W przypadku gier nie możemy połączyć dwóch różnych modeli, ponieważ to po prostu nie zadziała. Nie mówiąc już o sytuacji, gdzie karty pochodzą od innych producentów. Dodatkowo możliwość stworzenia takiej konfiguracji najczęściej oferują wyłącznie karty z najwyższej półki. Trudno znaleźć coś ze średniego segmentu, co da się połączyć za pomocą SLI.
Kolejna kwestia, czyli zasilacz. Karta graficzna jest komponentem, który pobiera najwięcej energii. Dlatego, jeżeli zasilacz w Twoim komputerze nie ma wystarczającego zapasu mocy, to przy zakupie drugiej karty musisz też wymienić zasilacz na lepszy. To zwiększa koszt całego przedsięwzięcia. Przed zakupem drugiej karty upewnij się, że Twój zasilacz sprosta temu zadaniu.
Ostatnią wadą jest brak obsługi podwójnej karty graficznej w niektórych gier. Zdarza się nawet, że niektóre gry potrafią chodzić gorzej na komputerze wyposażonym w taki zestaw, niż na tym gdzie obecna jest tylko pojedyncza karta (Taka sama jak w zestawie). Prawdę mówiąc to podwójna karta graficzna jest na tyle rzadko spotykana, że dostosowanie gier pod taką konfigurację nie jest wcale oczywiste. Przed inwestycją w drugą kartę upewnij się, że Twoje ulubione gry będą w stanie ją wykorzystać.
Podsumowanie
Być może warto rozpatrzyć połączenie dwóch kart graficznych w jeden system. To interesująca alternatywa, szczególnie w czasach, gdy za nowego GeForce 3080 trzeba zapłacić około 8 tysięcy złotych. Jeszcze w 2018 roku za tą kwotę byliśmy w stanie złożyć komputer, który starczyłby na długie lata grania w najnowsze tytuły. Zamiast wydawać tyle pieniędzy na jedną nową kartę można zakupić dwie nieco słabsze i w ten sposób sporo zaoszczędzić przy porównywalnej wydajności konfiguracji.