Don’t Starve – opis fabuły
W Don’t Starve gracz wciela się w postać Wilsona – wiktoriańskiego naukowca i dżentelmena. Bohater za sprawą demonicznych podszeptów buduje tajemniczą maszynę. Gdy ją uruchamia, ta przemienia się w złego do szpiku kości Maxwella. Jego diabelskie ręce sięgają po Wilsona i wrzucają go do dziczy w innym wymiarze. Tutejsza kraina roi się od przedziwnych stworzeń, nieznanych niebezpieczeństw i szalonych sekretów. Czy Wilsonowi uda się z niej wydostać? A może na zawsze utknął w upiornym świecie Maxwella? Jedno jest pewne – przed bohaterem stoi wiele niełatwych, ale fascynujących wyzwań.
Don’t Starve – na czym polega?
Don’t Starve to gra z gatunku survival z widokiem izometrycznym oraz specyficzną (drapieżną i mroczną) rysunkową grafiką. Początkowo gracz wciela się we wspomnianego Wilsona, ale z czasem odblokowuje możliwość podejmowania wyzwania innymi bohaterami. W sumie w podstawowym Don’t Starve dostępnych jest dziewięć postaci, jednak po zakupie wszystkich dodatków liczba ta niemal dwukrotnie się zwiększa (do 17 bohaterów). Każdy z protagonistów posiada odrębne cechy i umiejętności, z których powodu gra staje się na jednych etapach łatwiejsza, a na drugich trudniejsza.
Gracz trafia do losowo wygenerowanego świata rządzonego przez Maxwella. Początkowo w wyposażeniu postaci nie znajduje się zbyt wiele. Przed zapadnięciem zmroku (Don’t Starve posiada zaimplementowany cykl dnia i nocy oraz pór roku, które wyraźnie zmieniają rozgrywkę) trzeba koniecznie rozpalić ognisko, by nie paść łupem okrutnych zjaw i nie zginąć w ciągu pierwszych kilkunastu minut gry.
Rozgrywka w Don’t Starve polega na efektywnym balansowaniu pomiędzy trzema głównymi wskaźnikami – głodem, zdrowiem i poczytalnością – oraz rozwiązywaniu mniejszych i większych sekretów świata Maxwella. By utrzymać bohatera w odpowiedniej formie trzeba poświęcić sporo czasu na niełatwy (jeżeli chodzi o uzyskanie niektórych składników) crafting. Tworzenie przedmiotów nie jest tu aktywnością opcjonalną, lecz podstawową. Bez odpowiednich przedmiotów nie przetrwa się np. zimy. Gracz musi więc karczować lasy (a czasami podpalać je, by uzyskać węgiel), zbierać gałęzie, jagody i odchody zwierząt, a także m.in. zastawiać pułapki na zające. Dzięki temu możliwe jest tworzenie oręża, stawianie murów albo prowizorycznej kuchenki oraz uszycie czapki lub płaszcza, chroniących bohatera przed zamarznięciem zimą.
Jakie tryby posiada Don’t Starve?
Podstawowa gra Don’t Starve adresowana jest do gracza w trybie single. Istnieją w niej dwie opcje stylu rozgrywki:
- Sandbox/survival – swobodne odkrywanie tajemniczego świata Maxwella i jego sekretów.
- Adventure – rozgrywka survivalowa z elementem fabularnym opartym na pogoni Wilsona za Maxwellem.
Don’t Starve stanowi dzisiaj jednak cały ekosystem dodatków i DLC. Wśród nich wyróżnia się:
- DLC Don’t Starve: Reign of Giants – nowe stworzenia, postaci i biomy;
- DLC Don’t Starve: Shipwrecked – nowe stworzenia, postaci i biomy;
- DLC Don’t Starve: Hamlet – nowe stworzenia, postaci i biomy;
- Stand-alone Don’t Starve: Together – wprowadzenie nowego trybu gry dla wielu graczy. Rozgrywka multiplayerowa może być jednak prowadzona wyłącznie w trybie sandboxowym (w kilku wariantach określających relacje między graczami i następstwa śmierci). Nie ma możliwości wspólnego przeżycia przygody fabularnej.