Dlaczego gra na Steam nie chce się uruchomić?

Dlaczego gra na Steam nie chce się uruchomić?

Steam to jedna z największych platform dystrybucji cyfrowej gier na świecie, z której korzystają dziesiątki milionów graczy. Umożliwia ona kupowanie gier, a także zdobywanie osiągnięć czy recenzowanie wybranych tytułów. Czasami jednak z jakiegoś powodu gra kupiona na Steamie nie chce się uruchomić. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być przynajmniej kilka. Zapraszamy do lektury! 

Zacznijmy od początku 

Steam to platforma od Valve, która na rynku istnieje od ponad 20 lat. Przez te wszystkie lata platforma rozwijała swoją ofertę, przyciągając z roku na rok coraz więcej graczy. Obecnie jest to także zaangażowana społeczność, która wymienia się spostrzeżeniami na temat ogrywanych produkcji i kolekcjonowanych osiągnięć. Co więcej, na Steamie znajdziemy też szczegółowe opisy gier przygotowane przez ich twórców wraz ze zdjęciami, zwiastunami i wymaganiami sprzętowymi. 

To właśnie te funkcjonalności sprawiły, że to Steam jest najchętniej wybieraną platformą tego typu przez graczy na świecie. Możemy tutaj również komunikować się ze swoimi znajomymi za pośrednictwem czatu tekstowego i głosowego. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby bibliotekę swoich gier udostępnić rodzinie i przyjaciołom, a nawet pobawić się w handlowca, sprzedając skiny. 

Główne funkcje Steam to: 

  • Dystrybucja cyfrowa — platforma umożliwia zakup i pobieranie gier w wersji cyfrowej. Gracze mogą wybierać spośród tysięcy tytułów, zarówno tych niezależnych, jak i AAA. 
  • Biblioteka gier — po zakupie gry na Steamie dana produkcja zostaje dodana do naszej biblioteki gier. Można ją wówczas pobrać i zainstalować w dowolnym momencie, gdy tylko jesteśmy zalogowani na platformie. 
  • Aktualizacje — Steam automatycznie aktualizacje zakupione tytuły, wprowadzając poprawki i dodatki, dzięki czemu gracze mają dostęp do najnowszych wersji gier. Czasami jednak może być to przyczyną problemów związanych z ich uruchomieniem. 
  • Społeczność — Steam posiada mnóstwo funkcji społecznościowych. Pozwala tworzyć profile użytkowników, dodawać znajomych, komunikować się na czatach, tworzyć grupy i społeczności związane z konkretnymi grami i zainteresowaniami. 
  • Steam Workshop — zestaw narzędzi dla deweloperów, które pomagają w konfiguracji i zarządzaniu wydanymi grami. 
  • System osiągnięć — duża część gier na Steamie posiada system osiągnięć, który pozwala graczom zdobywać nagrody za wykonanie określonych zadań.

Pomimo ogromnej popularności Steama i wielu funkcjonalności, których brakuje u konkurencji, zdarza się, że niektóre zakupione gry po prostu nie chcą się uruchomić. Dlaczego tak się dzieje? Cóż, nie ma na jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo powodów może być naprawdę mnóstwo. 

Steam — problem z uruchomieniem gry

Na stronie platformy Valve znajdziemy kilka wskazówek, od których należy zacząć weryfikację problemu. Przede wszystkim należy upewnić się, że zaktualizowaliśmy do najnowszej wersji system Windows, Linux lub Mac (w zależności od tego, jaki system operacyjny posiadamy). Jeśli takie rozwiązanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, musimy próbować dalej. 

Steam radzi, aby zaktualizować sterowniki do najnowszych wersji i sprawdzić spójność plików gry. Może się bowiem zdarzyć tak, że wyodrębnione pliki gry zostały uszkodzone — w takiej sytuacji platforma zweryfikuje integralność plików i naprawi usterkę. 

Z całą pewnością warto też wyłączyć wszelkie nieistotne oprogramowanie. Czasami zdarza się, że niektóre programy zakłócają działanie Steama, co z kolei może prowadzić do problemów z uruchomieniem zakupionej gry. Niekiedy jest to antywirus, który odczytuje pliki gry jako niebezpieczeństwo i blokuje do niej dostęp. Wybrany tytuł może się też nie włączać, jeśli nasz komputer nie spełnia określonych wymagań sprzętowych — wówczas pozostaje już tylko inwestycja w nowsze i wydajniejsze urządzenie. 

Podsumowanie – dlaczego gra nie chce się uruchomić na Steam?

Nie ma jednego skutecznego rozwiązania, które pomogłoby uruchomić grę na Steamie we wszystkich przypadkach. Warto pamiętać, że takie problemy mogą też spowodowane błędami na samej platformie lub aktualizacjami, które wdrażają twórcy danej gry.

Przed zakupem wybranego tytułu zawsze powinniśmy zweryfikować, czy spełniamy wszystkie wymagania sprzętowe — od systemu operacyjnego, po pamięć RAM, procesor, kartę graficzną itd. Dbajmy również o posiadanie najnowszej wersji sterowników. Dobrze też zaglądać do grup dyskusyjnych na Steamie, gdzie użytkownicy dzielą się między sobą różnymi problemami i pomagają je rozwiązać.

Przypominamy również o możliwości zwrotu gry, zwłaszcza w przypadku, gdy nie możesz jej uruchomić tuż po zakupie – Steam zwraca pieniądze w bardzo prosty i szybki sposób.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x