Co to jest remaster?

Co to jest remaster?

W świecie gier nie brakuje tytułów absolutnie kultowych, do których chętnie wraca się całymi latami. Jedne z nich starzeją się godnie, inne po kilkunastu latach mogą być praktycznie niegrywalne. W obydwu przypadkach producenci gier coraz częściej decydują się zafundować graczom odświeżone wersje ich ukochanych tytułów. Mowa tutaj o tzw. remasterach, które jednak różnią się od remake’u czy reboota pod kilka względami. Czym w zasadzie jest remaster? 

Definicja słowa remaster

Remaster to nic innego, jak odświeżona wersja oryginału starej gry. W tym przypadku jednak twórcy nie budują gry totalnie od nowa, a jedynie usprawniają tytuł pod względem mechaniki i warstwy graficznej. Najczęściej cały proces kończy się na podwyższeniu rozdzielczości obrazu oraz tekstur. Ładniejsza grafika, delikatnie zmieniony interfejs, usprawnione animacje – to wszystko. Ścieżka fabularna, lokacje, postaci i gameplay pozostają dosłownie bez zmian. 

Z perspektywy twórców gier jest to działania niezwykle opłacalne, bo wymaga niewielkich nakładów pracy przy gwarancji potężnego zysku. Wprawdzie wielu graczy zarzuca remasterom to, że są to produkty niekompletne i zrobione po to, aby raz jeszcze zarobić na znanej marce. Z drugiej strony, niektóre tytuły są już tak przestarzałe, że bez aktualizacji lepiej ich nawet nie włączać. Reasumując, remaster gry to drobna ingerencja w strukturę danej produkcji, aby odświeżyć ją pod kątem graficznym i audiowizualnym. 

Remake a remaster

Wiele osób zachodzi w głowę, jaka jest w ogóle różnica pomiędzy remasterem a remakiem. Cóż, w zasadzie widać ją już na pierwszy rzut oka. Remake to przebudowanie gry od podstaw. Deweloperzy muszą więc de facto zbudować grę od nowa, ale bazując na tych samych schematach. W tym przypadku ulec zmianie może nie tylko oprawa graficzna tworzona na nowym silniku, ale również linia fabularna, postaci, dubbing, mechaniki i generalnie – cały gameplay. 

Remaster to bardziej aktualizacja i kosmetyczne poprawki niż pełnoprawna produkcja. Oczywiście, zdarzają się wyjątki. Grą, która postarzała się dość mocno było Diablo II. Dlatego też Blizzard zdecydował się wydać remaster tej gry i odświeżył ją graficznie, dodając przy tym szereg nowości uatrakcyjniających zabawę. Z kolei studio Hangar 13 spróbowało wydać remaster Mafii II i jak się okazało, poprawki były na tyle niewielkie, że większość graczy nawet ich nie zauważyła. Słowem: remaster remasterowi nie jest równy. 

Przenoszenie gier na nowe porty to też remaster?

Remaster to również gra dostosowana do możliwości nowych technologii. Taki ruch stosuje się zwłaszcza w przypadku stosunkowo świeżych, ale wciąż bardzo popularnych tytułów, które z wiadomych względów nie wyglądają zbyt dobrze np. na konsolach nowej generacji. I tak właśnie stało się z osławionym The Last of Us, w którym dość szybko zaktualizowano rozdzielczość, wrzucono lepsze tekstury, a następnie sprzedano jako w zasadzie nowy produkt. Warto pamiętać, że choć remastery nie są aż tak spektakularne jak remake’i, to dla wielu graczy są nostalgiczną możliwością powrotu do ulubionych gier z dzieciństwa. 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x