Co to jest remake?

Co to jest remake?

Branża gamingowa rozrasta się w zatrważającym tempie, a wraz z tym stosowana przez producentów gier i samych graczy terminologia. Niektóre z pojęć mogą być jednak nie do końca zrozumiałe – zwłaszcza z perspektywy laika, który w gry grywa dość okazjonalnie. Jednym z takich przykładów jest “remake”. Co to takiego oznacza i dlaczego słowo to stało się aż tak popularne? Zapraszamy do lektury!

Remake, czyli odgrzewany kotlet?

Remake to nic innego, jak odświeżona wersja gry, która już kiedyś powstała. Oznacza to, że twórcy rozkładają produkt na czynniki pierwsze i aktualizują całą treść zarówno pod kątem graficznym, jaki i audiowizualnym i niekiedy – fabularnym. W zasadzie nowo powstała gra, bazuje jedynie na swojej pierwotnej wersji. Jest ona stworzona całkowicie od podstaw, a projektanci po prostu wyjmują z niej postaci, lokacje, dialogi, assety i przebudowują wszystko w nową (choć nie zawsze lepszą) wersję.

Bardzo dobrym przykładem remake’u jest gra Mafia: Edycja Ostateczna. Studio Hangar 13 wzięło na ruszt kultową już Mafię: The City of Lost Heaven wydaną w 2002 roku i przerobiło ją w całkowicie nowy produkt, ale z tymi samymi bohaterami, lokacjami, ścieżką fabularną i nie tylko. Nie obyło się wprawdzie od pewnych ingerencji, bo z oczywistych względów niektóre dialogi czy elementy rozgrywki zostały zmienione lub usunięte.

Remake – inne przykłady

Remake różni się od remastera i rebootu pod kilkoma względami, choć w gruncie rzeczy wszystkie trzy pojęcia skupiają się wokół odświeżenia danej produkcji – filmu, serialu lub gry wideo. W dosłownym tłumaczeniu słowo “remake” oznacza: stworzyć coś raz jeszcze. Nie jest to jednak kalka 1:1 – przykładowo we wspomnianej już Mafii: Edycja Ostateczna zatrudniono innych aktorów dubbingowych. Zdarza się czasami, że remake uwspółcześnia grę, aby dostosować ją do danej grupy odbiorców.

Innym słynnym przykładem remake’u jest modyfikacja do gry Half Life, czyli legendarny już Counter Strike, który zadebiutował na rynku w 1999 roku. Jej usprawniona wersja (Counter Strike: Source) pojawiła się w 2004 i zawierała szereg diametralnych z punktu widzenia rozgrywki zmian. Obecnie wśród najpopularniejszych i najbardziej oczekiwanych remaków są gry spod szyldu Resident Evil, które zapoczątkowały w grach gatunek survival horroru.

Niestety, większość remaków jest tworzonych głównie ze względów komercyjnych, aby raz jeszcze zarobić na słynnej marce. Tylko nieliczne z takich produkcji okazują się fenomenalnym odświeżeniem ducha kultowych gier. Problemy wynikają z wielu rzeczy – w przypadku remake’u twórcy decydują się na przeniesienie gry na zupełnie nowy silnik graficzny. W rezultacie, nie zawsze udaje się skutecznie oddać klimat danej produkcji, a także dostosować interfejs i sterowanie.

Remaster to z kolei odświeżenie gry pod kątem czysto graficznym. Najczęściej implementuje się tekstury w wyższej rozdzielczości, usprawnia animacje, efekty specjalne i niewiele więcej. Przykładem remastera jest wydane w 2021 roku Diablo II: Resurrected.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x