Co to jest Origin?

Co to jest Origin?

Origin to platforma przeznaczona do cyfrowej dystrybucji gier wideo. Powstała stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku. Wdrożyła ją firmą Electronict Arts – twórcy lub wydawcy takich hitów, jak: Mass Effect, Battlefield, FIFA, The Sims czy Dragon Age. Sam pomysł na stworzenie takiego narzędzia pojawił się jednak jeszcze wcześniej, bo w 2005 roku. Wówczas EA zaprojektowała EA Download Manager, który jednak nie spełnił oczekiwań firmy. Origin miało oferować graczom znacznie więcej, dzięki czemu platforma mogłaby nawiązać realną konkurencję ze Steamem. 

Origin dość szybko zyskało na popularności, dzięki szerokiemu wachlarzowi kultowych produkcji tworzonych lub wydawanych przez Electronic Arts. Później ofertę rozszerzono o tytuły innych wydawców, a dzisiaj znajduje się na tam kilkaset gier, z których większość to produkcje spod szyldu EA. Co prawda, w bezpośrednim starciu ze Steamem, Origin nie miał szans. Platforma od Valve wciąż pozostaje najpopularniejszym rozwiązaniem wśród graczy PCtowych. Do niedawna jednak Origin posiadał tzw. tytuły ekskluzywne, których nie dało się ograć nigdzie indziej poza platformą EA. Dzisiaj, dzięki usłudze Xbox Game Pass sytuacja uległa zmiania, bo gry EA są wrzucane do potężnej oferty gier Microsoftu. 


EA nie było jednak jedyną firmą, która postanowiła stworzyć własną platformę do cyfrowej dystrybucji gier. Do konkurencji Steama dołączył bowiem Epic Games Store, Uplay, GOG, Battle.net, Bethesda.net czy Rockstar Games Social Club. Nie wszystkie z nich przetrwały próbę czasu, na co spory wpływ miało pojawienie się wspomnianej usługi Xbox Game Pass. 

Origin darmową platformą do grania

Klienta Origin możemy zainstalować na każdym komputerze z systemem Windows. Wewnątrz aplikacji znajdziemy nie tylko sklep, ale również dostęp do naszej biblioteki gier i komunikator umożliwiający komunikację ze znajomymi. Dostęp do platformy jest bezpłatny, a wszystkie pliki z postępami w grze zapisywane są w chmurze. Dzięki temu, nawet po zmianie swojego PC lub przeprowadzeniu formatu na dysku, nie musimy się martwić, że stracimy cenne zapisy gry.  Origin od pewnego czasu nie jest już platformą, która przynosi EA pokaźne zyski. Sporo analityków wieszczy nawet, że wkrótce nastąpi wyłączenie platformy, co miało już miejsce m.in. z Bethesdą.net. Wynika to z rosnącej popularności Steama i z tego, że to właśnie tam EA odnosi największe sukcesy sprzedażowe. Jeśli jednak chcielibyście platformę wypróbować, to wystarczy wejść na stronę Origin, pobrać tam aplikację na swój dysk i po instalacji po prostu ją uruchomić.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x