Co to jest GOG?

Co to jest GOG?

GOG.com to platforma cyfrowej dystrybucji gier przeznaczonych na PC. Powstała ona już w 2008 roku, ale początkowo skupiała się wyłącznie na starych klasycznych produkcjach, co do tej pory stanowi wizytówkę sklepu. Sam skrót GOG oznacza: good old games, ale obecnie znajdziemy tam zarówno legendarne już tytuły, jak i najnowsze gamingowe hity. GOG jest częścią Grupy CD Projekt i został założony z inicjatywy Marcina Iwińskiego – współtwórcy firmy CD Projekt. 

GOG.com oferuje cyfrowe egzemplarze setek gier komputerowych przeznaczonych na PC z systemem Windows oraz systemy macOS i Linux. Początkowo platforma GOG odnosiła spektakularne sukcesy na rynku międzynarodowym. Było to możliwe, dzięki bardzo aktywnej społeczności graczy, dla których stare i kultowe tytuły były czymś więcej niż zwykłymi grami. 

GOG.com jako platforma (w odróżnieniu od licznej konkurencji) nie posiada zabezpieczeń DRM, czym wzbudziła respekt wielu użytkowników. DRM to w dużym skrócie zabezpieczenia antypirackie, które wymagają, aby w zakupioną grę na PC grać poprzez wykorzystanie danej aplikacji (jak na Uplay, Steam czy Origin). GOG z takiego posunięcia zrezygnował, dzięki czemu każdą z zakupionych gier możemy pobrać nieograniczoną ilość razy. Z drugiej strony, taka decyzja uniemożliwia twórcom GOG-a dalsze rozwijanie serwisu (bez DRM dostęp do gier AAA jest niezwykle ograniczony). 


W ciągu czterech lat udało się wypracować roczny dochód przekraczający 40 milionów złotych (w 2012 roku). Wówczas też serwis zmienił nazwę z Good Old Games na GOG.com, a do oferty sklepu napływały oprócz klasyków, także najnowsze produkcje, w tym gry z serii Wiedźmin. Później próbowano jeszcze urozmaicić ofertę GOG-a o filmy czy nowe metody płatności. Zmieniono również szatę graficzną strony. Warto dodać, że GOG-a określa się mianem pierwszego prawdziwego polskiego sukcesu wśród biznesów internetowych.

Niestety, popularność GOG-a malała z roku na rok, przez co pojawiło się ryzyko, że platformę będzie trzeba zamknąć. Na szczęście do tego nie doszło, a wraz z debiutem programu GOG Galaxy sytuacja zaczęła się zmieniać na lepsze. 

GOG – kultowe gry na jednej platformie

GOG.com pomimo intensywnego rozwoju wciąż kojarzy się głównie ze klasykami takich gatunków jak: platformówki, zręcznościówki oraz FPS i RPG. Mowa o grach, które liczą już więcej niż 20 lat! Z kolei dzięki GOG Galaxy platforma mogła trafić do bardziej wymagających użytkowników. 

GOG Galaxy to opcjonalny program, który pozwala kupować, pobierać i instalować gry, a następnie je uruchamiać (także w trybie offline). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć się ze znajomymi, którzy używają innych platform. Łączyć możemy także biblioteki gier, a dane tytuły kopiować na urządzenia zewnętrzne (brak zabezpieczeń DRM). 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x