Co to jest Battle.net?

Co to jest Battle.net?

Wśród wszystkich platform przeznaczonych do cyfrowej dystrubucji gier, to Battle.net jest jedną z najstarszych. Blizzard Entertainment utworzył jeszcze pod koniec lat 90’ XX wieku, a konkretnie na przełomie 1996 i 1997 roku. Było to spowodowane koniecznością zbudowania platformy umożliwiającej rozgrywki wieloosobowe przez Internet, z czego miała korzystać legendarna już gra – Diablo. Wówczas był to kamień milowy dla całego gamingu, a w ślad za Blizzardem zaczęły podążać również inne wielkie firmy produkujące gry. 

Z czasem aplikację rozbudowano o wiele dodatkowych funkcji. Tryb wieloosobowy zadebiutował również w StarCrafcie, drugiej części Diablo, a potem w kultowej serii World of Warcraft. Battle.net stawał się stopniowo zaawansowanym narzędziem do obsługi gier od Blizzarda, a także miejscem, w którym można kupić szereg interesujących tytułów. Co prawda, konieczność łączenia się z daną produkcję za pośrednictwem aplikacji była dla wielu osób frustrująca. Tym bardziej, że wkrótce większość czołowych deweloperów gier postanowiło utworzyć własne platformy. 

W 2016 roku Blizzard Entertainment próbował zmienić nazwę marki “Battle.net” na “Blizzard App”. Stwierdzono bowiem, że większość odbiorców nie ma pojęcia, że Battle.net należy do Blizzarda, przez co obie marki sporo na tym tracą. W świadomości graczy, którzy z takimi grami: jak Diablo czy Warcraft mieli styczność od dawna, nazwa Battle.net pozostawała jednak na pierwszym miejscu.


Zmiana nazwy była spowodowana jeszcze jedną rzeczą. Według Blizzarda nie było bowiem sensu utrzymywać platformy, która kojarzyła się wyłącznie z rozgrywką sieciową – współcześnie większość gier posiada wbudowany już moduł multiplayer. Fakt faktem, pomysł dewelopera nie przyjął się w ogóle, a ostatecznie postanowiono pozostać przy starym nazewnictwie. 

Battle.net to zaangażowana społeczność graczy

Blizzard Entertainment od początku dość mocno inwestował w swoją platformę. Efektem tego było stworzenie komunikatora dla użytkowników z możliwością dodania go do znajomych, sprawdzenia jego statusu dostępności oraz gry, którą aktualnie ogrywa. Oczywiście, Battle.net jest dostępny do pobrania zupełnie za darmo. 

Gdy Blizzarda wchłonęło Acivision, zdecydowano, że Battle.net posłuży jako platforma wyjściowa dla wielu innych produkcji tego amerykańskiego giganta. Pojawiły się tam wówczas gry z serii Destiny czy Call of Duty. Obecnie Battle.net jako miejsce cyfrowej dystrybucji gier oferuje pobieranie i aktualizowanie zakupionych tytułów, bieżące newsy o najważniejszych wydarzeniach dotyczących firmy oraz platformy, funkcje społecznościowe oraz możliwość instalowania gier w innej lokalizacji niż domyślna.  

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x