Chernobylite

Chernobylite

Gry akcji Gry polskich twórców Gry postapokaliptyczne Gry RPG Gry survivalowe
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

8.6

Śr. graczy

Chernobylite
Chernobylite

Gry indie to zwykle stosunkowo niewielkie produkcje, jednak od czasu do czasu na rynku pojawia się tytuł, który jakością i obszernością nie odstaje od gier AAA największych studiów na świecie. Taką produkcją jest Chernobylite, czyli zaskakująco rozbudowany tytuł, który łączy w sobie ciekawą historię, złożony świat, nowatorskie mechaniki i postapokaliptyczny klimat. Trzeba przyznać, że polskie studio The Farm 51 stanęło na wysokości zadania i dostarczyło grę, która zyskała uznanie w oczach fanów takich marek, jak Fallout czy Stalker.

Data premiery:Platformy:, , , ,

Chernobylite – opis fabuły

Fabuła zdecydowanie jest jednym z największych atutów tej gry. Gracz wciela się w postać Igora, fizyka i byłego pracownika elektrowni atomowej w Czarnobylu. Podczas katastrofy w elektrowni atomowej zdołał on uciec, jednak w Prypeci pozostała jego narzeczona, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Po 30 latach protagonista doświadcza dziwnych snów oraz otrzymuje tajemniczą przesyłkę wraz ze zdjęciem swojej dawnej wybranki. W związku z tym decyduje się powrócić do Prypeci by ją odnaleźć, jednak podczas tej wyprawy będzie musiał pokonać wiele trudności. Wśród nich należy wymienić żołnierzy, stalkerów, istoty z innego świata oraz radioaktywne środowisko. Twórcy obiecują mnóstwo ciekawych wątków, które są poświęcone m.in. obsesji, miłości i konspiracji.

Miejsce tragedii do którego wraca bohater zostało nazwane Czarnobylską Strefą Wykluczenia. Okazuje się, że w Strefie wydobywana jest tajemnicza substancja, przez którą dzieją się nadnaturalne rzeczy. Kopalnię ochrania grupa uzbrojonych po zęby najemników, z którymi nasza postać raczej nie chce mieć do czynienia.

Gra została skonstruowana w taki sposób, aby wszystkie podejmowane przez gracza decyzje miały wpływ na przebieg historii. Dobór towarzyszy, poświęcanie zasobów na badania lub przetrwania, czy walka albo jej unikanie – to wszystko ma wpływ na całokształt fabuły i świata gry. 

Chernobylite – na czym polega?

Twórcy ze studia The Farm 51 dostarczyli w swojej grze wiele interesujących mechanik, które w połączeniu tworzą niesamowicie kompletne i złożone doświadczenie. Chociaż jest to tytuł reprezentujący gatunek action RPG, to znajdziemy w nim elementy strategii, survivalu, FPS, czy też horroru.

Pierwszym ciekawym elementem jest motyw budowanie bazy oraz craftingu przedmiotów. Baza będzie służyła jako schronienie w nieprzyjaznym środowisku Czarnobyla i to właśnie z niej gracz planuje swoje codzienne wyprawy. W bazie obecne będą również stanowiska do wytwarzania wszelkiego rodzaju broni, pułapek, przedmiotów oraz modyfikacji wyposażenia. Jest to niezbędny ekwipunek, jeżeli chcemy przetrwać starcia z wrogami.

Istotnym aspektem rozgrywki jest również zarządzanie zasobami w postaci przedmiotów, broni, żywności oraz towarzyszy. Każdego dnia należy rozdzielić pomiędzy nich zadania i wysyłać na odpowiednie misje. Rozsądne dysponowanie żywnością, lekarstwami itp. to klucz do przetrwania, zarówno naszego, jak i towarzyszy. To sprawia, że gra garściami czerpie z gatunku survivalu. 

Produkcja oferuje dowolność w podejmowaniu walki z wrogami. Gracz może unikać wrogów, eliminować ich po cichu, lub bez skrupułów wyjść do nich z karabinem i pełnym magazynkiem. Sama walka to typowa strzelanka pierwszoosobowa, więc fani FPS’ów będą czuć się jak u siebie. Osoby, które wolą się skradać i cicho eliminować przeciwników również nie będą narzekać.

Z racji tego, że postać gracza jest fizykiem i naukowcem, to zdaje sobie sprawę z zagrożenia płynącego z nadmiernego promieniowania. Inwestowanie zasobów w rozwój badań pozwala konstruować rozwiązania, które pozwolą poruszać się po bardziej skażonych terenach. W przypadku braku odpowiednich środków ochrony podróż do radioaktywnej strefy może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią.

Ogromnym atutem tytułu jest koncepcja postapokaliptycznej Prypeci i Czarnobyla. Twórcy idealnie oddali mroczny i surowy klimat tej konwencji sprawiając, że gracz rzeczywiście czuje, jakby każdy dzień był walką o życie. Dodatkowo całość została zaprojektowana w otwartym świecie podzielonym na szereg mniejszych lokacji, przez co gracz ma sporą dowolność w jego eksplorowaniu, a jednocześnie nie ma poczucia pustki. Sama tajemniczość historii i motyw rozwiązywania zagadki idealnie komponuje się z tym światem.

Jakie tryby posiada Chernobylite?

Chernobylite pomimo swojego rozbudowania oferuje jedynie rozgrywkę w trybie jednoosobowym. Twórcy obecnie nie przewidują wprowadzenia rozgrywki wieloosobowej. Jednak nie jest to wada, nieliniowa fabuła i wpływ poszczególnych decyzji sprawia, że grę można przechodzić wielokrotnie i za każdym razem będzie to inne doświadczenie.

Co ciekawe, twórcy w celu zapewnienia jak największego realizmu odbyli podróż na Ukrainę do Czarnobyla i Prypeci w celu sporządzenia szczegółowej dokumentacji. Grafika została stworzona m.in. za pomocą fotogrametrii, co w skrócie oznacza automatyczne przenoszenie wykonanych zdjęć do gry w postaci tekstur i modeli 3D. Dzięki temu w grze można uświadczyć wiernego odwzorowania wielu miejsc z Czarnobyla i Prypeci.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x