Among Us

Among Us

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer73790/public_html/wp-content/themes/gauge/lib/sections/hub-header.php on line 64
>Gry detektywistyczne
Gry strategiczne Multiplayer
Zobacz stronę gry na Steam
7

Ocena redakcji

7.3

Śr. graczy

Among Us
Among Us

Przytłaczająca kosmiczna pustka, statek kosmiczny i załoga, pośród której ukrywa się okrutny sabotażysta. Jeżeli masz w sobie detektywistyczną (lub spiskową) smykałkę i szukasz sposobu na spędzenie czasu z grupą znajomych, „Among Us” od studia Innersloth może okazać się idealnym spełnieniem Twoich potrzeb.

Data premiery:Platformy:, , , , , , ,

Among Us – opis fabuły

Akcja „Among Us” rozgrywa się na statku kosmicznym dryfującym gdzieś w przestrzeni wszechświata. Cel? Nieznany, ale kto przejmowałby się takimi drobiazgami, gdy ktoś ewidentnie próbuje zlikwidować załogę? Tak, w kosmicznym zespole ukrywa się sabotażysta gotowy na każdy krok, byle tylko uśmiercić jej członków. Wraz z kolejnymi awariami i zgonami lista potencjalnych podejrzanych zaczyna się zacieśniać. Czy będziesz w stanie wskazać i unieszkodliwić sabotażystę, zanim ten pozbawi życia ostatnich załogantów? A może to właśnie Ty odpowiadasz za problemy misji? Jeżeli tak, to miej się na baczności – wystarczy jeden pochopny krok, by zaniepokojona ekipa podjęła decyzję o wystrzeleniu cię w przestrzeń kosmiczną.

Among Us – na czym polega?

„Among Us” to dwuwymiarowa, imprezowa gra strategiczna zrealizowana w tzw. perspektywie top-down, czyli widoku z góry. Gracz wciela się w niej w jednego z członków załogi odbywającej lot kosmiczny. Przed rozpoczęciem każdej rozgrywki dochodzi do losowego przydzielenia uczestnikom zabawy jednej z dwóch ról – regularnego astronauty lub impostora (sabotażysty, który tylko na pozór wygląda jak reszta ekipy).

Zadaniem członków załogi jest reperowanie poszczególnych podzespołów na statku. Gracze mają do wykonania bardzo proste zadania, jak połączenie kabelków według kolorów, przesunięcie odpowiednich suwaków, dolanie paliwa do silników, oczyszczenie zsypu na odpadki, powtórzenie prostych układów kliknięć czy przepisanie właściwego kodu do systemu. Dzięki realizowaniu tych minigierek uczestnicy zabawy ładują pasek postępu. Jego całkowite wypełnienie jest jednym ze sposobów na wygranie gry.

W płynnym realizowaniu zadań przeszkadza graczom wspomniany impostor, który z jednej strony wywołuje kolejne nagłe awarie, a z drugiej zwyczajnie unicestwia załogantów (co ciekawe podstawowe zadania uczestnicy rozgrywki mogą wykonywać nawet po śmierci, jako duchy). Impostor posiada specyficzne umiejętności, które pozwalają mu na realizację jednego z alternatywnych finałów rozgrywki – uśmiercenia wszystkich regularnych członków załogi statku. Tylko on potrafi przemieszczać się przy wykorzystaniu szybów wentylacyjnych, zamykać drzwi czy uszkadzać poszczególne podsystemy. Jako jedyna osoba na pokładzie może też zabijać innych astronautów.

„Among Us” zmusza graczy do strategicznego działania i logicznego myślenia. Ważne jest nie tylko wykonywanie swoich zadań, ale też korzystanie z takich miejsc, jak punkt obsługi kamer na statku, który pozwala na podglądanie, co aktualnie robią inni członkowie ekipy. Należy jednak mieć się na baczności, bo wystarczy chwila sam na sam z niewłaściwą osobą, by dokonać żywota. Co gorsza, z czasem może okazać się, że postać, z którą biegaliśmy przez większą część gry wcale nie jest taka nieszkodliwa, jak mogło się wydawać.

Gdy członkowie załogi natrafią na ciało, automatycznie zwołują nagłe spotkanie. Takie spotkanie można też zwołać poprzez wciśnięcie alarmowego przycisku ulokowanego w miejscu, w którym rozpoczyna się partia. W tej części „Among Us” polega na rozmowie (na czacie lub na Discordzie, w którym gra jest zintegrowana) uczestników rozgrywki, którzy dzielą się swoimi obserwacjami – gdzie, kogo i kiedy widzieli. Oczywiście, niektórzy z biorących udział w rozmowie mają powody, by kłamać, więc i tutaj konieczne jest skupienie. Po burzliwej dyskusji następuje głosowanie – gracze mogą (ale nie muszą) wyrzucić podejrzanych osobników w przestrzeń kosmiczną. Jeżeli uda im się wyeliminować właściwą jednostkę – wygrywają. Oczywiście, mogą się też pomylić i wskazać niewinnego uczestnika.

„Among Us” posiada wiele ciekawych funkcjonalności. Podstawową jest dostosowywanie wyglądu postaci (jej koloru, ubieranych przez nią gadżetów czy nawet dodatkowych pupili). Dużo ciekawsze jest jednak wpływanie na mechanikę gry. Zarządzający serwerami mogą edytować liczbę zadań potrzebną do ukończenia rozgrywki, liczbę impostorów, a nawet pole widzenia dostępne dla jednych i drugich, co znacząco urozmaica kolejne partie. Dla podniesienia emocji można także wyłączyć informacje o tym, czy wyrzucana osoba była jednym z impostorów, czy nie. Dzięki temu, nawet po wielu rozgrywkach, gra wciąż wydaje się świeża i stanowi wyzwanie.

Jakie tryby posiada Among Us?

„Among Us” to gra multiplayerowa, przeznaczona dla od 4 do 10 graczy. W rozgrywce mogą brać udział gracze z różnych platform – PC, Android oraz iOS. Całość zabawy odbywa się przez Internet lub sieć LAN. Użytkownicy nie muszą jednak samodzielnie kompletować ekipy i zakładać własnych serwerów. „Among Us” umożliwia bowiem dołączenie do rozgrywki z przypadkowymi graczami.

Do użytku graczy oddano trzy zróżnicowane mapy z odmiennymi typami zadań:

  • The Skeld
  • Polus
  • Mira HQ

Twórcy zapowiedzieli, że będą pracować nad kolejnymi planami statków kosmicznych. Wiadomo, że już wkrótce swoją premierę będzie miała mapa o nazwie Henry Stickmin.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x